Muzeum instantních nudlí?
.webp?ts=)
Muzea dávno nejsou jen vitríny a ticho. Po světě je víc a víc interaktivních výstav, která vás vtáhnou do úplně nového světa. A pak jsou tu muzea, která se nebojí být něčím jiná. Která překvapí, dojmou nebo pobaví. Tady je pár z těch, která vás možná chytnou za srdce ještě víc než klasické galerie.
Muzeum zlomených srdcí (Záhřeb, Chorvatsko)
Na první pohled vypadá jako místo plné obyčejných věcí. Hrníčky, dopisy, plyšáci, boty, starý mobil. Ale když se zastavíte a přečtete si, co za nimi stojí… zjistíte, že se díváte na pozůstatky lásky.
Muzeum zlomených srdcí v Záhřebu shromažďuje předměty, které zbyly po koncích vztahů. Každý z nich v sobě nese příběh. A právě to dělá z téhle sbírky něco naprosto výjimečného. Místo, kde se bolest přetavila v umění. A kde si každý může říct – nejsem v tom sám. Nechci vědět, co by tam zbylo po mých nevydařených vztazích...
Muzeum neúspěchů (Helsingborg, Švédsko)
Co mají společného Coca-Cola s příchutí kávy, chytrý kartáček, který nikdo nechtěl, a slavný Apple Newton? Všechny skončily jako neúspěch. A všechny mají své místo v Muzeu neúspěchů ve švédském Helsingborgu. Za mě naprosto geniální koncept.
Tohle muzeum je oslavou omylů. Z každého „failu“ se totiž dá něco i naučit. Zakladatel muzea, psycholog Dr. Samuel West, věří, že úspěch se rodí z chyb, ne z dokonalosti. A právě proto vystavuje produkty, které neuspěly, ale přesto měly odvahu vzniknout. Co byste tam poslali vy?
Podmořské muzeum umění (Cancún, Mexiko)
Některá muzea musíte objevit v hlubinách. Doslova. Kousek od pobřeží Cancúnu leží MUSA – Museo Subacuático de Arte. Pod hladinou moře tu najdete stovky soch v životní velikosti – lidé, auta, stoly, domy… všechno z betonu, ale pod nánosem času a korálů.
A nejsou tady jenom pro krásu. Mají pomoct přírodě – poskytují úkryt pro ryby, prostor pro růst korálů a šanci, aby se moře zregenerovalo.
Muzeum instantních nudlí (Japonsko)
Ano, i instatní jídla mají svou historii. A v Japonsku to povýšili na kulturní zážitek. Cup Noodles Museum v Jokohamě a v Osace je poctou Momofuku Andōovi – vynálezci instantních nudlí. A co víc – je to místo, kde se z návštěvníků stávají tvůrci.
Můžete si tu navrhnout vlastní kelímek, vybrat příchuť, podívat se na historii značky i celý proces výroby. A možná si tu uvědomíte, že i obyčejná věc může mít za sebou velký příběh.
Ať už vám chutná nudlová polévka, nebo jste si někdy prošli rozchodem, nebo se vám prostě jenom něco nepovedlo – někde na světě na to existuje muzeum. A to je super.