Nejvýznamnější nález v českých dějinách (akorát že vůbec)
.webp?ts=)
Je to již 59 let, co dr. Evžen Hedvábný objevil ve zdi své chalupy v severočeském Liptákově truhlu s pozůstalostí největšího českého spisovatele, vědce, vynálezce a všeobecného génia Járy da Cimrmana. Až na to, že neexistuje ani dr. Hedvábný, ani truhla, ani Liptákov. A Jára Cimrman existuje jen v srdcích milionů příznivců jeho žižkovského divadla.
Postavu Járy Cimrmana vymyslel Jiří Šebánek s pomocí kolegů Ladislava Smoljaka, Zdeňka Svěráka a Miloně Čepelky a poprvé se objevila v satirickém rozhlasovém pořadu Nealkoholická vinárna U pavouka. Po založení divadla v roce 1966 vzniklo postupně 15 her (1 byla vypuštěna po odchodu zakladatele Šebánka) a také několik filmů, včetně pseudodokumentů a seriálu.
Liptákovský nález byl popsán v semináři ke hře Akt. Zdeněk Svěrák tam popisuje, jak ho jeho bratranec dr. Hedvábný pozval na svoji chalupu, aby mu pomohl vybudovat krb. Svěrák má totiž podle svých slov absolutní sluch a „My absolutní sluchaři jsme výborní krbaři.“ Poklepem na zdi našel ideální místo pro stavbu krbu (našel komín) a když kopli do zdi, objevili okovanou truhlici, která byla něčím doslova nabita. A tak jí za pomocí pyrotechnika vyhodili do vzduchu.
„Když se prach po výbuchu usadil, ukázalo se, že se nám podařilo nechtěně rozmetat rozsáhlou pozůstalost neuvěřitelně talentovaného jedince, “ říká Svěrák ve hře. „Jeho význam, a hlavně ona nezvyklá šíře zájmů by se daly přirovnat snad jen k osobnosti Leonarda Da Vinci... a to ještě těžko.“
Tolik k legendě. Talent zakladatelů Divadla Járy Cimrmana je ovšem zcela stejně neoddiskutovatelný, a přestože část autorů již bohužel není mezi námi, jejich odkaz žije dál – jak v samotném divadle na pražském Žižkově, tak ve formě zvukových i obrazových záznamů her a seminářů. Chytrý a mnohdy uštěpačný humor byl světlem v temné době normalizace, ale nestavěl jen na chytrém kličkování před komunistickými cenzory, takže bez problémů přežil až dodnes.