Ozzy Osbourne odešel ve svých 76 letech
.webp?ts=)
Odešla legenda. Přestože jeho hudba nikdy nebyla úplně "blaníkovská", ani v nejmenším nelze přehlédnout zcela zásadní vliv, který měl Ozzy na vývoj hudební krajiny konce dvacátého století.
Začínal ve skupině Black Sabbath v sedmdesátých letech a bez nadsázky se dá říct, že byl jedním z praotců heavy metalu. Jejich alba Paranoid a Master of Reality patří k naprostému základu tohoto žánru. A že to byl skutečně drsný rock'n'roll napovídá i fakt, že kapela koncem sedmdesátých let musela Osobourna vyhodit – kvůli rostoucímu napětí mezi jednotlivými členy, podpořenému divokým užíváním drog.
Osbourne se ale po několika sebedestruktivních měsících v hotelovém pokoji dal dohromady – s pomocí své budoucí druhé ženy Sharon Ardenové. S její pomocí se pak vydal na úspěšnou sólovou dráhu. Vydal několik multiplatinových alb a vysloužil si přezdívku Prince of Darkness, neboli Princ temnoty.
Začátkem milénia pustili Osbournovi do svého soukromí kamery televize MTV a nechali o sobě natočit reality show The Osbournes, který se během dvou měsíců stal třetím nejlépe hodnoceným pořadem MTV. Vysílal se až do roku 2005.
V roce 2011 se dal Osbourne zpátky dohromady s Black Sabbath, oznámili že natočí poslední album a vyrazí na turné. Album se jmenovalo jednoduše 13 a rozlučková šňůra trvala od roku 2016 do roku 2017, kdy skončila v rodném Birminghamu.
Ozzy se v posledních letech potýkal se závažnými zdravotními potížemi. Kromě Parkinsonovy choroby, kterou mu diagnostikovali v roce 2019, absolvoval také několik operací páteře, na které mu našli nádor. Musel kvůli tomu chodit o holi a v posledních měsících už byl většinou upoután na křeslo.
V sedě absolvoval i svůj poslední koncert 5. července ve Villa Parku v Birminghamu. Kromě Black Sabbath na benefičním koncertu Back to the Beginning vystoupili i Alice in Chains, Guns'n'Roses, Metallica, Slayer, Pantera, na začátku jako DJ hrál Sid Wilson ze skupiny Slipknot (snoubenec Ozzyho dcery Kelly), celý večer uváděl Aquaman Jason Momoa a na plátno se promítaly zdravice hostů, kteří nestihli přijet – Eltona Johna, Billyho Idola, Cyndi Lauper, Marilyna Mansona, Dolly Parton a kapel Def Leppard a AC/DC.
Ozzy Osbourne zemřel pouhých 17 dní po koncertu. Takový večírek na rozloučenou bude těžké trumfnout – všech 45 tisíc vstupenek se prodalo za pouhých 16 minut a ve virtuální frontě čekalo 150 tisíc zájemců. Koncert se dal sledovat na některých placených kanálech a v příštím roce by měl do kin přijít jeho 100minutový sestřih s názvem Back to the Beginning: Ozzy's Final Bow.
A pokud nepatříte mezi fanoušky heavy metalu a myslíte si, že žádnou písničku od Black Sabbath ani neznáte, možná mám pro vás překvapení: jednu totiž pravidelně hrajeme i na Blaníku. Jenže přezpívanou od Marie Rottrové. Její balada Lásko, voníš deštěm, se totiž v originále jmenuje She's Gone. Český text pro ní napsal Jaromír Nohavica.
Sbohem, Ozzy!