Památky pro všechny: Hrady a zámky v Česku myslí čím dál víc na handicapované
.webp?ts=)
České hrady a zámky už nejsou jen krásné na pohled, ale stále častěji i přístupné pro všechny, včetně lidí s hendikepem. Národní památkový ústav a jednotlivé kraje v posledních letech intenzivně pracují na tom, aby si kulturní dědictví mohli užít i ti, pro které jsou schody nebo neoznačené expozice nepřekonatelnou překážkou.
Haptické zážitky v Kynžvartu
Na zámku Kynžvart na západě Čech si můžete osahat haptické modely dvanácti významných památek UNESCO. Nechybí mezi nimi třeba zámek v Litomyšli nebo Květná zahrada v Kroměříži. Vše doprovází popisky v Braillově písmu – umožňují lidem se zrakovým postižením vnímat tvar, strukturu i význam stavby. Pomůcky si návštěvníci mohou prohlédnout přímo na místě.
Bezbariérová Litomyšl
Zámek Litomyšl, zapsaný na seznam UNESCO, nově nabízí plošinu, která umožňuje vozíčkářům přístup do patra s hlavními expozicemi. Kromě toho zde najdete hmatové modely sgrafit, které si nevidomí mohou osahat a získat tak lepší představu o výzdobě stavby. Projekt vznikl s podporou programu „Památky bez bariér“.
Kuks: historie dotykem
Areál Hospitálu Kuks v Královéhradeckém kraji nabízí bezbariérovou trasu a také haptickou knihu s reliéfními vyobrazeními barokních soch i samotného areálu. Kniha slouží nejen lidem se zrakovým hendikepem, ale i dětem a školám jako interaktivní pomůcka.
Přístupnost je dnes standard
Vedle těchto památek nabízí bezbariérový přístup i Pražský hrad, hrad Grabštejn, zámek Frýdlant nebo hrad Bezděz, kde NPÚ pracuje na dalších vylepšeních. Vznikají výtahy, přístupové rampy, orientační plány v Braillu a další pomůcky.
Díky těmto krokům už návštěva památky nemusí být jen výsadou zdravých a mobilních. České kulturní dědictví se tak stává otevřenějším, srozumitelnějším a skutečně dostupným pro všechny.