MENU

První videopáska na světě

Zajímavosti
První videopáska na světě
Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Dnešní mládež už je většinou nezná. Narodila se v době, kdy digitální formáty umožňují skákat z místa na místo, ať už jde o muziku, filmy, nebo rozsáhlé texty. Někdy se jim říká post-rewind generace - protože prostě nikdy nemuseli nic přetáčet. Ale mnozí z nás jsme si to zažili, hlavně před vracením filmů do videopůjčovny. Jinak se totiž platila krvavá pokuta, asi tak 5 Kčs.

Videokazety byly náší cestou k filmům, které už jsme nestihli v kině. Prohrabování se v regálech videopůjčovny a hledání filmů co jsme ještě neviděli byla zábava. A co teprve před revolucí, kdy žádné půjčovny nebyly! Videokazety se kopírovaly podomácku a šířily se pokoutně, pod rukou, mimo dohled represivního státu. Ale o tom třeba někdy jindy, dneska se budeme věnovat videokazetám jako takovým.

Až dosud totiž byla řeč o videokazetách formátu VHS, jejichž historie sahá do počátku 70. let. Zpočátku soupeřily s formátem Betamax od Sony, avšak ani jeden z těchto standardů zdaleka nebyl první. S úplně prvním komerčně úspěšným systémem videorekordérů, používajících analogové magnetické pásky, přišla po několika letech testů a mnoha prototypech americká firma Ampex v roce 1956.

Přístroj se jmenoval Ampex VR-1000, používal dvoupalcové čtyřstopé videopásky a na jeden kotouč se vešla hodina televizního pořadu. Jedna taková páska ovšem stála 300 dolarů, rekordér pak dokonce 45 tisíc dolarů a navíc byl velký jako skříň položená na bok. Bavíme se ovšem o cenách koncem padesátých let, přepočteno na dnešní hodnotu šlo o víc než půl milionu dolarů, tedy 11,5 milionu korun. Není divu, že tohle zařízení bylo určeno výhradně pro profesionální televizní stanice.

Zajímavostí je, že na vývoji dvoupalcové čtyřstopé pásky se kromě hlavního inženýra Charlese Ginsburga podílelo také několik dalších vědců a techniků včetně Raye Dolbyho, který později založil Dolby Laboratories a přišel se známým systémem snížení šumu a později se systémy enkódování a komprese zvuku, prostorovým zvukem a HDR obrazem.

Systém Ampex byl drahý a neforemný, ale byl důležitým předchůdcem pozdějších dostupných videokazet, které formovaly dětství a mládí mnoha z nás.

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Zombie
CRANBERRIES
Zombie - CRANBERRIES
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Jak silná mám tu stát
ALŽBĚTA
Jak silná mám tu stát - ALŽBĚTA
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
The Wanderer
STATUS QUO
The Wanderer - STATUS QUO
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.