Tři pilíře, které změnily náš pohled na život
.webp?ts=)
Je léto 1858. Na jednom tropickém ostrově v Indonésii leží Alfred Wallace s horečkou a během malarického záchvatu zažívá intelektuální osvícení. Tisíce kilometrů dál, v Anglii, právě Charles Darwin – už roky ponořený do dat a diagramů otevře dopis, který mu má změnit život.
Takhle začíná příběh jednoho z nejzásadnějších vědeckých milníků v historii lidstva: společné odhalení teorie přirozeného výběru. Darwin i Wallace přišli každý sám na stejnou myšlenku – že druhy se mění díky přirozenému výběru.
Alfred Russel Wallace byl dobrodruh, biolog i spirituální badatel. Popsal slavnou Wallaceovu čáru (hranice mezi faunou Asie a Austrálie) a rozvíjel i tzv. Wallaceův efekt – princip posilování reprodukční izolace mezi druhy. Účastnil se i spiritistických seancí a věřil v posmrtný život.
Uprostřed dilema o tom, komu připadne prvenství, vstupují na scénu dva králové tehdejší vědy: Charles Lyell a Joseph Hooker. Ti během dvou týdnů zorganizují prezentaci obou autorů na schůzi Linnean Society. Darwin chyběl – pohřbíval syna. Wallace sbíral hmyz v Malajích. A tak byl bez nich jejich myšlenkový průlom poprvé oficiálně představen světu. Právě ten večer se zrodil základ moderní biologie.
Darwin do roka vydává svou přelomovou knihu O původu druhů. Ta teprve spustila globální diskuzi, kulturní zemětřesení a redefinovala lidské místo v přírodě. Teorie přirozeného výběru staví na třech pilířích: variabilita – v populaci existují rozdíly, boj o přežití – jen někteří přežijí a rozmnoží se, dědičnost výhodných znaků – ty se přenášejí dál.
Darwin vydal knihu, Wallace ne. Takže když se dnes řekne evoluce, každému se vybaví Darvin. Zkrátka zvítězil ten průbojnější... což je vlastně přirozený výběr.