Včelka Mája, Lady Carneval a nesmrtelný hlas
.webp?ts=)
Právě dnes by oslavil 86. narozeniny. Narodil se v roce 1939 v Plzni, ale stal se symbolem celé republiky – možná i střední Evropy. Karel Gott, pro mnohé prostě Mistr, odešel v říjnu 2019 po boji s akutní leukémií. Ale stále zůstává s námi. V rádiích, na sociálních sítích, v televizi i ve vzpomínkách lidí všech generací.
Byl jednoduše fenomén. A jestli někomu sedí přezdívka Sinatra Východu, tak právě jemu. Karel Gott byl aktivní přes 60 let, nazpíval víc než tisíc písní a 42krát vyhrál Zlatého/Českého slavíka. Jeho hlasem mluvila i včelka Mája a zpíval i na pódiích v Las Vegas nebo v Berlíně.
Hity jakoTrezor, Lady Carneval, Zvonky štěstí nebo Kávu si osladím znají i lidi, kteří se narodili dávno po jejich vydání. Jeho melodie zlidověly a některé texty se doslova zapsaly do paměti národa. Na textech s ním pracovali ta největší jména – Karel Štaidl, Zdeněk Borovec, Václav Kopta nebo Zdeněk Rytíř. Ať už šlo o šansony, swing, pop nebo romantické šlágry, všechno zpíval s neskutečnou jistotou a šarmem.
Když 1. října 2019 odešel, byl to národní smutek. Na rozloučení na pražském Žofíně dorazilo 49 000 lidí, stát vyhlásil den smutku a televizní stanice upravily program. Odešla část historie. Ještě pár měsíců před smrtí stál na pódiu a zpíval Jdi za štěstím. Jeho duet s dcerou Charlotte, Srdce nehasnou, se stal neoficiální rozlučkou.
Po jeho smrti vyšel dokumentární film Karel, který vidělo kolem 400 000 diváků. Vznikla i autobiografie Má cesta za štěstím, která se stala bestsellerem. V roce 2024 se v O₂ areně konal velký vzpomínkový koncert Karel Gott – jeho písně žijí dál!, kde vystoupili například Lucie Bílá, Michal David, Leoš Mareš nebo Richard Krajčo.