Jak se vyrábí drátované šperky?
Ve Zlatých českých ručičkách na Blaníku to v pátek bylo o drátovaných špercích, které vyrábí Martina Kašparová ze Šumperka, se kterou si Petr Slíva po 11. hodině povídal. Kdybyste se chtěli s Martinou seznámit osobně, o víkendu ji potkáte se svým stánkem na festivalu v Červeném Kostelci!
Martina žije v Šumperku, malebném městě v podhůří Jeseníků, a posluchačům vyprávěla o své cestě k drátování. „Žila jsem nějaký čas v Itálii a během nemocenské jsem narazila na sociálních sítích na italskou umělkyni, která se věnovala výrobě šperků v historickém stylu. To mě zaujalo natolik, že jsem se rozhodla naučit se tuhle techniku sama, “ vzpomíná Martina. Šperky vyrábí technikou zvanou wire wrapping, což je metoda, při které se drátky spletají do složitých vzorů bez použití lepidla nebo pájení.
Martina se k této technice dostala jako samouk, začínala podle videí na Pinterestu a Facebooku, a později se přidala k online kurzu, který vedla zkušená drátenice.
„Vždycky jsem ráda malovala a vyráběla náramky, takže ruční práce mi nebyly cizí, “ říká sama Martina, i když přiznává, že dřív u žádného koníčku dlouho nevydržela. Drátování ji však zaujalo natolik, že se mu věnuje naplno. Výroba jednoho šperku trvá podle náročnosti od půl hodiny do několika hodin.
Pokud byste si chtěli pořídit šperk od Martiny Kašparové, můžete ji kontaktovat na Facebooku přes Messenger. „Funguji pod svým jménem, takže mě tam snadno najdete, “ dodala na závěr rozhovoru.
I dnešní Zlaté české ručičky si můžete zpětně poslechnout zde.
Do našich zlatých českých ručiček se můžete také sami přihlásit, napište Petrovi na sliva@radioblanik.cz nebo použijte tento jednoduchý formulář.