Z laboratoře do světa módy. Co mají společného sukně a viry?
V dnešních Zlatých českých ručičkách si Petr Slíva povídal s Lucií Holou z Kladna. Lucie sice vystudovala biochemii a věnuje se vědě, ale k tomu ji začalo bavit šití a to tak, že už ušila desítky šatů a sukní, a dokonce je i autorkou online šicího kurzu, kde pomáhá ostatním.
Ale protože je svým založením stále vědkyní, spojila vědu a šití dohromady a vznikly tak i plyšové viry a bakterie, které jdou na dračku.
„Během mého doktorátu začal covid, a tak jsem začala šít roušky. Měla jsem doma starý šlapací stroj, takže jsem šila, šila, šila, a to mě začalo bavit, “ vzpomíná Lucie. A právě šití jí změnilo život – od roušek se posunula ke kolovým sukním a postupně zjistila, že ji tato činnost baví více než věda. „I když mám stále pozici související s vědou, více mě naplňuje šití. Dělám kurzy pro ženy, které si chtějí třeba ušít sukni, a myslím si, že by mě šití mohlo i živit.“
Lucie využívá své vědecké dovednosti i v novém oboru – navrhla vlastní plyšáky ve tvaru virů a bakterií. „Mám kurz, kde si člověk může ušít třeba rýmu nebo covid, “ říká s úsměvem. Využívá také svou schopnost zjednodušovat procesy a vymýšlet různé vychytávky.
„Spousta holek si neumí udělat vlastní střih, ale k tomu stačí obyčejná geometrie. S manželem jsme naprogramovali kalkulačky, které pomáhají s výpočty, aby se lidem nezavařily mozkové závity.“
Více prozradí sama Lucie ZDE.
I dnešní Zlaté české ručičky si můžete zpětně poslechnout zde.
Do našich zlatých českých ručiček se můžete také sami přihlásit, napište Petrovi na sliva@radioblanik.cz nebo použijte tento jednoduchý formulář.