Evropský den hudby
Evropský den hudby je svátkem, který spojuje hudebníky a milovníky hudby po celé Evropě. Tento den vznikl z iniciativy bývalého francouzského ministra kultury už v roce 1981. Jeho cílem bylo podpořit aktivní zapojení mladé generace do uměleckého tvůrčího procesu.
Oficiálně byl vyhlášen v roce 1982 a od té doby se každoročně 21. června slaví po celém kontinentu. Svátek hudby byl koncipován jako hudební happening, Jeho hlavními scénami byly městské ulice, náměstí, parky a další veřejné prostory. Poprvé se na evropské úrovni začal slavit v roce 1985 během Evropského roku hudby.
Od roku 1995 se 21. června sdružují veřejnoprávní i soukromé instituce k pořádání tohoto kulturního svátku. V posledních letech je jeho hlavním cílem zlepšit povědomí o hudební kultuře a umělecké úrovni v jednotlivých státech. Dalším cílem je podpořit vzájemnou pomoc a inspiraci mezi členy Evropské unie a dalších evropských států.
Evropský den hudby se snaží přinést hudbu a hudební vzdělávání především lidem, kteří by jinak neměli příležitost si to zažít. Na tento den se také konají živá vystoupení různých žánrů, od klasické hudby až po rock a pop.
Dnes si připomínáme sílu, jakou hudba má. Působí významně na lidskou psychiku. Může nás bavit, uklidňovat, povzbuzovat, ale také rozčilovat nebo deprimovat. Například klidná a relaxační hudbe nám může snížit hladinu stresových hormonů v těle a pomoci uklidnit mysl. Naopak hudba s vysokým tempem a hlasitým zvukem může zvýšit hladinu stresových hormonů a vyvolat pocit napětí a úzkosti.
V současné době se hudební den slaví v mnoha zemích Evropy a dokonce i v zemích mimo Evropu, jako je například Japonsko a Austrálie. Tento den je příležitostí pro lidi z celého světa, aby se spojili v lásce k hudbě a slavili různorodost hudební kultury, kterou Evropa nabízí.