MENU

Chalupáři: Jiřina Jirásková

Dobré rady do zahrady
Chalupáři: Jiřina Jirásková

Dnes se vydáme se na chalupu za Jiřinou Jiráskovou, nebo spíš vilu, protože byla 27 let partnerkou režiséra Zdeňka Podskalského. Ten natočil třeba Světáky, Trhák nebo Noc na Karlštejně. Jeho rodina v Malenicích na Strakonicku, kam dnes vyrážíme, žila už od 17. století. Tuhle vilu, která připomíná spíš malý zámeček, tam postavil jeho otec a dostala jméno po babičce, Zdeňkově prababičce Marii.

Zdeněk Podskalský byl místňák a poprvé tam přivedl i herečku Jiřinu Jiráskovou, která si jižní Čechy okamžitě zamilovala. Později pak říkala, že doma se cítí právě na Strakonicku. Stejně jako on. Režisér říkával, že nejezdí na chalupu, ale domů. Společně tam trávili čas od poloviny 60. let. Herečka pak na ten první den vzpomínala, že zahrada byla hodně zanedbaná, všude kopřivy, divoké maliny a někde mezi tím jedna zoufalá lilie. A právě to se rozhodla změnit. Zdeněk Podskalský ji ale upozornil, že na zahradě nikdy nepracoval, nepracuje a taky nikdy pracovat nebude. Na to herečka odvětila, že ona také nikdy nevařila, nevaří a ani nebude. Ona to ale moc dlouho nevydržela, protože hlad je hlad. Nicméně zahradu se jí podařilo tak zvelebit, že si v ní liboval i sám režisér. Byl z toho až takový park.

Jiřina Jirásková na to totiž měla čas, protože ji zakázali na 13 let točit. Takže nechyběla skalka, jezírko a pořídila si k tomu i hromadu knih. Dokonce se naučila poznávat ptáky podle zpěvu. Po smrti svého partnera jezdila do Malenic dál, nechala tam všechno původní: petrolejové lampy, malovaný nábytek, starý flašinet a samozřejmě spoustu fotografií. Oba jsou dnes pohřbeni na malenickém hřbitově a dokonce byste tam našli i jejího bývalého manžela, který měl rovněž v Malenicích chalupu, která byla původně obecní školou.

Oni ty Malenice celkově přitahovaly umělce. Od 80. let tu měl chalupu i sbormistr Pavel Kühn. No a samozřejmě nesmí chybět informace, co je s vilou teď. Jiřina Jirásková půlku odkázala své opatrovnici. Údajně tak nedodržela slib, že vila zůstane v manželově rodině. Když to vypadalo na celoživotní boje a dokonce se mluvilo i o prodeji, poslední informace je, že současní majitelé našli shodu a o dům se starají oba.

Všechny díly pořadu Svět podle Samiry si poslechněte zde.

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Only If...
ENYA
Only If... - ENYA
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Zpívám
VLÁĎA HRON
Zpívám - VLÁĎA HRON
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Dancing In The Street
MAMAS & PAPAS
Dancing In The Street - MAMAS & PAPAS
Copyright © 2023 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.