MENU

Muškáty – co jim svědčí

Dobré rady do zahrady
Muškáty – co jim svědčí

Krásný dobrý den. Dnes budou v hlavní roli našeho pořadu muškáty, nebo chcete-li pelargonie. Zdobí nejedno okno, balkon nebo terasu, a není se čemu divit – patří mezi nejoblíbenější letní květiny u nás. Na pěstování jsou nenáročné, a pokud budete dodržovat několik zásadních rad pro výsadbu a péči, odvděčí se vám tyto původem jihoafrické rostliny svou krásou od jara až do podzimu.

Odborníci z iniciativy Pelargonium for Europe, což je marketingová iniciativa evropských pěstitelů pelargonií, nabízí doporučení, jak mohou všichni milovníci muškátů dosáhnout těch nejlepších kvetoucích výsledků. Pro správný start růstu muškátů je důležitý především čerstvý kompost. Ideální je speciální kompost pro muškáty, ale i kvalitní kompost pro balkónové rostliny nebo univerzální kompost. Správný kompost má vysokou drenážní schopnost a dokáže zadržovat vodu. Poskytuje rostlinám oporu a zároveň umožňuje dostatečný přísun vzduchu ke kořenům. Dobrou značku poznáte podle příjemné zemité vůně, sypké konzistence a přísad, jako je jíl a perlit.

Kromě vhodné nádoby a kvalitního substrátu je při pěstování muškátů důležitá i správná vzdálenost, jakou mezi sebou jednotlivé rostliny mají. V ideálním případě by měly být sazenice od sebe vzdáleny alespoň 20 cm. To znamená, že v balkonovém truhlíku o rozměrech 60 cm na délku a 20 cm na šířku se vejdou maximálně tři rostliny, zatímco do truhlíku o rozměrech 100 cm bude dostatek místa pro čtyři až pět muškátů. Květináč pro jednu muškátovou sazenici by měl mít minimální průměr 20 cm.

Aby mohly muškáty neustále vytvářet nové květy, potřebují dostatek vody. Během horkých slunečných dní je pravděpodobně budete muset zalévat ráno i večer. Voda by měla být co nejteplejší a je dobré ji aplikovat přímo do půdy, nikoli na samotnou rostlinu. Dobu zalévání vám výrazně zkrátí pořízení samozavlažovacích truhlíků nebo vlastního automatického zavlažovacího systému. Pozor! Zalévat muškáty je někdy třeba i v deštivých dnech. U hustě rostoucích rostlin se totiž kapky deště často k půdě nedostanou.

Jak často a čím muškáty hnojit, čím podpoříme kvetení a jak je správně zazimovat? Další rady a doporučení od iniciativy Pelargonium for Europe zase zítra. Už teď se můžete těšit na spoustu zajímavých informací o pěstování muškátů na www.pelargonium-for-europe.com/cs.

Všechny díly pořadu Dobré rady do zahrady si poslechněte zde.

Autor článku:
Ivanna Balkovska, redaktorka, zprávařka, redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti, a hlavně užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Svařák
HARLEJ
Svařák - HARLEJ
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Ať žije show
LENKA FILIPOVÁ
Ať žije show - LENKA FILIPOVÁ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Blues o spolykaných slovech
Michal Prokop
Blues o spolykaných slovech - Michal Prokop
Copyright © 2023 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.