Rajčata jako ze zahrádky: Co potřebují, aby plodila o sto šest
.webp?ts=)
Rajská jablíčka – tedy rajčátka – jsou nejchutnější, když pocházejí ze zahrádky. O tom není pochyb. Ta z obchodu nikdy nebudou chutnat tak dobře, jako když si je vypěstujete sami na zahradě nebo na balkoně.
Abyste měli velkou úrodu a rajčátka byla šťavnatá a sladká, je potřeba jim dopřát správnou péči. Vysazují se do půdy bohaté na živiny, kterou můžete před výsadbou vylepšit například čerstvě posekanou trávou. Ta má nejen výživnou, ale i výhřevnou funkci.
Rostlinkám určitě zajistěte dostatek vápníku. Pěstitelé často přidávají do půdy vaječné skořápky – to je samo o sobě skvělé, ale pro správný přísun vápníku je to nedostačující. Proto vápník doplňujte také pomocí vhodného hnojiva.
Rajčata milují slunce, proto jim najděte slunné stanoviště, které bude zároveň chráněné před větrem a deštěm. Počítejte také s tím, že budou potřebovat oporu – ideálně je vyvazujte do výšky.
Zatím se sazenicemi ven nespěchejte. Počkejte až do května, ideálně na období po zmrzlých, tedy kolem poloviny května. Pokud ale máte skleník nebo fóliovník, můžete je vysadit i dříve.
Předpěstované sazenice se sázejí poměrně hluboko – nad zemí by mělo zůstat jen 10 až 15 centimetrů rostliny. Doporučuje se je vysazovat mírně šikmo, aby si rostliny vytvořily silnější kořenový systém.
Nezapomeňte, že rajčata jsou náchylná k chorobám a hnilobě. Často je příčinou právě nedostatek vápníku. Rostliny může ohrozit také čerň rajčatová, svilušky, molice nebo mšice. Proto je chraňte včas a pečujte o ně s předstihem.
Při výsadbě přidejte do půdy i fosforečné hnojivo – fosfor podporuje růst kořenového systému, posiluje celý keř a urychluje zrání plodů. Rajčata se pak budou mít čile k světu.
Chcete-li podpořit růst mladých sazenic, můžete je zpočátku zalévat slabým roztokem manganistanu draselného. Jakmile zesílí, dopřejte jim „dospěláckou stravu“ v podobě živin z kravského hnoje.