Stop plísním: Jak zachránit vaše pokojovky před zimním nebezpečím!
Patříte mezi milovníky pokojových rostlin? Dnes tedy zpozorněte – budeme mluvit o plísních, které se v zimě často objevují na povrchu substrátu u pokojových rostlin. Plísní existuje více druhů.
Bílá plstnatá plíseň se nachází na stoncích i listech a způsobuje měkkou hnilobu. Příčinou bývá ve většině případů přílišná zálivka.
Černá plíseň vzniká při vysoké vlhkosti a nedostatečné cirkulaci vzduchu. Napadená rostlina ztrácí barvu na listech, které žloutnou, a objevují se na nich tmavé skvrny, stejně jako na stoncích a květech. Typická je měkká, hnědá nebo černá plíseň na spodní části stonku nebo u kořenů. Rostlina se sklání, vadne, listy žloutnou a snadno se dají vytáhnout z půdy. Příčinou plísně je nadměrná vlhkost a špatné odvodnění substrátu.
Co dělat, pokud plíseň objevíte?
V první řadě se zbavte postižených částí rostliny. Rostlinu vyjměte z květináče, důkladně odstraňte starou zeminu z kořenů, ostříhejte mrtvé části a přesaďte ji do nového substrátu. Doporučuje se přidat pod zeminu drenážní vrstvu – ideálně trochu keramzitu.
Pokud se plíseň objevuje opakovaně, zvažte použití vhodných přípravků na její odstranění. Můžete je aplikovat formou postřiků nebo přidáním do zálivky.
Důležitá je ale prevence: správná zálivka, dostatečná ventilace a pravidelná kontrola rostlin. Preventivně můžete použít roztok z octa – míchá se půl na půl s vodou. Tento roztok případnou plíseň zničí a je spolehlivým preventivním opatřením. Další možností je použití soli, která má antibakteriální účinky – dvě čajové lžičky soli smíchejte s litrem vody a roztokem postříkejte postižené části rostlin.