Letní filmová škola zveřejnila denní program
Hosty 50. Letní filmové školy Uherské Hradiště budou maďarská režisérka Ildikó Enyediová, držitelka oscarové nominace a Zlatého medvěda z Berlinale, a francouzský auteur Arnaud Desplechin, mistr komorních psychologických dramat a držitel francouzské národní filmové ceny César. Výstava 50: Příběh Filmovky se ohlédne za historií festivalu. Letní filmová škola se koná od 26. července do 1. srpna.
„Letošní ročník je jubilejní, slavnostní, padesátý. Připravili jsme si celou řadu speciálních akcí vzdávajících hold našemu výročí, ale zároveň je stále naším hlavním cílem připravit stejně dobrou Filmovku jako vždy… A to se týká i hostů… Proto jsem velmi šťastný, že i letos rozšíříme portfolio světových osobností artového filmu, které osobně navštíví Uherské Hradiště. Ildikó Enyediová je jednou z nejdůležitějších světových režisérek současnosti, nezaměnitelně silným hlasem maďarské kinematografie i držitelkou Zlatého medvěda z Berlína za opus magnum O těle a duši. Arnaud Desplechin je francouzský filmový auteur per excellence, mistr psychologické tragikomedie, cinefil a zároveň ikona všech cinefilů, jehož láska k filmu provází celým životem (důkazem je ostatně jeho horká novinka uvedená letos v Cannes s příznačným názvem Diváci!, kterou Desplechin přiveze i do Hradiště), “ říká programový ředitel Letní filmové školy Jan Jílek.
Výstavy nazvané souhrnně 50: Příběh Filmovky budou reflektovat jubileum festivalu: „Narozeniny Filmovky vybízejí k ohlédnutí za její historií, návštěvníky, hosty i událostmi. A také za neopakovatelnou atmosférou, kterou svátek filmu nabízí. A to hned natřikrát. Na první výstavu narazíte hned při příchodu do kina Hvězda. Plakáty Letních filmových škol, kam až naše paměť a archivy sahají, vám přiblíží proměnlivou „vnější tvář” festivalu. Co se skrývalo za ní, to se dozvíte ve Smetanových sadech. Druhá část výstavy tam shrnuje padesátiletou (ale popravdě řečeno šedesátiletou) historii akce a především obrazově se ohlíží za filmovými i nefilmovými hosty Filmovky, za jejími proměnami a atmosférou. Poslední část výstavy najdete v přízemí Slováckého muzea a nese název Příběh návštěvníků Filmovky, neboť oživuje paměť diváků LFŠ, jejich vzpomínky a upomínky na léta minulá, “ říká programová ředitelka Letní filmové školy Iva Hejlíčková. Architekturu a koncept vytvořila Jitka Ressová z ateliéru Ellement architects.
Kompletní filmový i doprovodný program je zveřejněn na stránkách lfs.cz