Ohňostroje
Historicky první zdokumentovaný ohňostroj se konal v roce 1736 a to v Brně. Nicméně jejich historie sahá mnohem dál. Prakticky od objevení střelného prachu, tedy od nějakého 6. až 9. století našeho letopočtu. Pověst říká, že jeden kuchař omylem smíchal síru, dřevěný prach a další složky. Jiná verze tvrdí, že šlo o čínské alchymisty.
Historikové se však shodují, že první rachejtle byly stonky bambusu naplněné střelným prachem, které se házely do ohně a explodovaly. Bez světýlek, pouze za znění hlasitých výbuchů.
Číňané také věřili, že tímto způsobem zaženou zlé duchy. Tato tradice se uchytila a rachejtle se používaly při každé slavnostní události, jako byly svatby, narození dětí nebo dokonce při pohřbech. Do Evropy se tato primitivní pyrotechnika dostala až ve 13. století.
Ovšem první ohňostroje měly k těm dnešním velmi daleko. Za obrazce a barvy které dnes vídáme, vděčíme paradoxně válkám, konkrétně dělům která dokázala odpálit téměř cokoliv. Šlechta si to okamžitě oblíbila, a jako první panovník si nechal na své svatbě odpálit ohňostroj anglický král Jindřich VII.
Muži, kteří se o ohňostroje starali, byli přezdíváni „zelení mužíci“ kvůli barvě jejich ochranného oblečení, a lidé si jich velmi cenili. Takové povolání bylo tehdy velmi nebezpečné.
Pořád si ale nepředstavujte nějakou složitou barevnou kompozici. Až do roku 1830 šlo totiž o jednu jedinou barvu, a to oranžovou.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK