Symbolický start konce komunismu
Dnes si připomínáme významné výročí, začátek Palachova týdne. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se stal symbolem odporu proti okupaci Československa Sovětským svazem po událostech Pražského jara.
Rok 1968 přinesl do Československa naději známou jako Pražské jaro. Hnutí pod vedením Alexandra Dubčeka usilovalo o liberalizaci socialismu. Tato snaha ale narazila na tvrdý odpor ze strany Sovětského svazu. Tamní komunisté se obávali ztráty kontroly a tak 21. srpna došlo k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
V tomto těžkém období se Jan Palach rozhodl, že svým sebeupálením vyjádří nesouhlas s okupací a pokusí se vzburcovat veřejnost. Obětoval svůj život ideálům svobody a demokracie.
Palachův týden, občas nazýván i palachiáda, je označení pro sérii občanských nepokojů konajících se u příležitosti každoročně při výročí jeho upálení. A právě tyto události na Václavském náměstí v Praze na začátku roku 1989 byly prvním signálem blížícího se konce komunistické vlády v Československu. Pět dní trvající protesty byly největším projevem občanského odporu proti totalitnímu režimu od jeho stabilizace na počátku 70. let.
Palachův týden nám připomíná hodnotu demokracie, pro kterou padl nejeden lidský život. Nezapomínejme na něj.