Kde se vzaly vánoční přání
Jdete ulicí, všude vánoční výzdoba, světýlka a ve výlohách papírnictví spousta pohledů a kartiček. Lidí, kteří vánoční přání posílají je ale o něco méně než druhů vánočních pohlednic. Dříve jejich posílání přitom patřilo skoro až ke společenským povinnostem.
Dnes je nahradili spíše SMS. Tradice papírových přání sahá až do roku 1843. Londýnský podnikatel tehdy nechal vyrobit přes dva tisíce takových kartiček. Toho se o pár let později chytla královna Viktorie, no a na první pohlednici jsou jako rodina u štědrovečerního stolu a Viktoriin manžel jí podává toust a ona se na něj usmívá. Kdo by se neusmíval?
No a Američané samozřejmě nemohli být dlouho pozadu, Němci už vůbec ne. A pak to jelo. Možná, že ještě dnes byste v krabici našli starého Ladu, Alše anebo graficky nevzhlednou socialistickou pohlednici s vánoční krajinou. U nás se až do roku 1900 prodávaly převážně s německým textem. To až po 1. světové válce začaly ty české. Sice k nám trend přišel o něco déle, ale za to to stálo.
Pohlednice se dříve i cukrovaly. I dnes už by to nešlo. To můžete být rádi, že to vůbec dorazí, natož pocukrované. No a na některých pohledech mělo Jezulátko nebo andělé přilepené opravdové vlásky. Krása.
Pořídit si takovou pohlednici ale nebyla vůbec levná záležitost. Vyráběly se ručně, nicméně když se podíváte na ceny poštovních známek nebo kolik stojí takové pěkné přání, je to luxus i dnes. Upřímně, tento zvyk měl skoro na mále, ale protože je teď moderní vracet se k těm retro věcem, posílání vánočních pohledů je zpět. No a jak na tom jste letos vy? Napište nám to a na slyšenou zase zítra.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK