Mezinárodní den zvonů
.webp?ts=)
Kdysi dávno na pražském Novém Městě žila jedna chudá vdova, která měla hodně dětí, přesně tolik, kolik je loretánských zvonků. Jediným jejím majetkem byla šňůra se stříbrnými mincemi.
Když v Praze vypukl mor, postupně zemřelo každé z jejích dětí. Každému z nich nechala v Loretě zazvonit a když i ona sama onemocněla a umírala, zvony v Loretě se samy rozezněly. Tak vznikla pověst o pražské Loretě, poutním místě.
Ve věži je zvonkohra složená z 27 zvonů, které hrají mariánskou píseň vždy v 8 a v 6 hodin. Zvonkohra má ale také klaviaturu, takže na ni lze zahrát prakticky cokoliv.
Zvony neodmyslitelně patří k českým městům a vesnicím. Často se pořizovaly z veřejných sbírek, a proto když přišla 2. světová válka a nacisté je začali krást po tisících, lidé pro ně riskovali i vlastní životy. Zakopávali je, schovávali nebo házeli do rybníků. Z 12 000 českých zvonů se staly zbraně a po válce se jich vrátilo jen několik stovek.
Největší zvon v Česku najdete v pražské katedrále svatého Víta. Zvon Zikmund váží 16,5 tuny. Na druhém místě je olomoucký svatý Václav, který váží polovinu.
Za zajímavými zvony bychom se mohli vydat i na Vyšehrad, kde dnes zvonkohru řídí počítače. Umí zahrát celkem 44 písniček, jednu každou hodinu, a večer naposledy v 9 hodin, nesmí chybět ukolébavka.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK