MENU

Podpatky i pro pány?

Svět podle Samiry
Podpatky i pro pány?
Zdroj fotografie: Pexels/Canva

Víte, jak je ten trend neustále se v módě vracet ke starým hitům? No tak doufejte, že se to nebude dít u bot, protože to, co se nosilo dřív, pohodlně rozhodně nevypadá.

Tedy... je pravda, že styl pravěké obuvi, což byla vlastně jen kožešina obtočená kolem chodidla, se jen před několika lety sem tam v zimě dal zahlédnout. Móda je fakt nevyzpytatelná, ale naštěstí to rychle přešlo.

Třeba taková středověká bota měla vždy špičku, někdy i 60 centimetrů dlouhou, většinou i ostrou. Prostě „se to nosilo“. Bohatí, včetně šlechty, pak nosili podpatek – ano, i pánové. Co je ale horší, je to, že do 19. století nerozeznávali botu pravou a levou. Prostě byla jenom jedna – tedy dvě, ale totožné. S jistotou můžeme tedy říct, že co se týče historie, vzhled měl přednost před komfortem.

První pár bot, kde byla pravá a levá, vznikl ve Philadelphii v roce 1818.

Za zmínku určitě stojí i dřeváky. Ty se nosily v devátém století v Holandsku. Tam zjistili, že se ve vodě tolik neničí jako kůže, a dodnes je jejich nošení tradicí. U nás také najdeme pár lidí, co je nosí.

Říká se, že každá žena za svůj život dokáže koupit až 470 párů bot. To je samozřejmě nesmysl. Podle statistik má ale každá žena v jakýkoli moment doma přibližně 19 párů bot. Jak říkám, nesmysl.

Ale když už jsme u těch dámských bot, tak úplně první kozačky navrhla královna Viktorie. Praktické byly hlavně v tom, že si ženy v dlouhých a velkých sukních chránily kotníky před zraněním.

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Okno mé lásky
OLYMPIC
Okno mé lásky - OLYMPIC
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Protože to nevzdám
GUMP
Protože to nevzdám - GUMP
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Goodbye Stranger
SUPERTRAMP
Goodbye Stranger - SUPERTRAMP
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.