První a druhý svátek vánoční
Boží hod. První a pro křesťany nejdůležitější vánoční den. Připomíná narození Ježíše Krista. V kostelích se staví betlémy, tradiční jsou také hry a koledy. V poledne pronáší papež František ve Vatikánu tradiční vánoční poselství. Tento svátek je spojený s klidem, rozjímáním a rodinnými návštěvami.
Zatímco oslavy prvního svátku vánočního jsou u nás tradičně spojené spíše s úzkým rodinným kruhem, druhý svátek vánoční – svatý Štěpán – byl v minulosti ve znamení velkých oslav a veselí. Naši předci měli tento den spojený i s koledováním nebo tanečními zábavami.
Koleda byla především příležitostí pro chudé děti, jak získat nějaký ten dárek. Na svatého Štěpána dostávalo výslužku také služebnictvo a tak vzniklo pořekadlo: „Na Štěpána není pána.“ Výslužkou bývala většinou vánočka, peníze nebo oblečení. Služebnictvo mělo také v tento den možnost odejít ze služby. To bychom dnes mohli přirovnat k podání výpovědi bez udání důvodu a přechodu k jinému zaměstnavateli.
A kdo byl vlastně svatý Štěpán? Jednalo se o řecky mluvícího Žida, který se obrátil na křesťanství. Po vzkříšení Ježíše Krista kázal tak horlivě, že ho Židé ukamenovali. Svatý Štěpán je dnes považován za patrona koní, a lidé se k němu obraceli také s prosbou o pomoc při bolestech hlavy.
Na stolech by zítra podle tradice neměla chybět husa nebo kachna.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK