První adventní neděle a předvánoční přípravy
Dobré rady do zahrady
Už zítra nás čeká první adventní neděle. Dnes tedy necháme zahradu zahradou a zaměříme se na předvánoční přípravy a dekorování. Na první adventní neděli se tradičně zapaluje první fialová svíčka, tzv. svíce proroků. Ta je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Pro běžné lidi je symbolem naděje na lepší časy a splnění přání.
Možná už přemýšlíte, jak letos nazdobit slavnostní stůl. Zimní kytice mají velkou výhodu – pokud do nich uvážete větvičky opadavých nebo stálezelených dřevin, vydrží ve váze mnohem déle, klidně dva až tři týdny, než ty letní, které jsou uvázané pouze z květin.
Při tvorbě zimní dekorace si můžete vybrat z několika stylů – ať už tradičního, nebo stále oblíbenějšího boho stylu. V obou případech budou dekorace rozevláté a můžete do nich zakomponovat vše, co si přinesete ze zahrady nebo lesa. Vybírejte ale pečlivě – například větvičky stálezeleného zimostrázu sice vydrží ve vodě několik týdnů, ale v kytici na jídelním stole moc nepotěší, protože nevoní příliš příjemně.
Pokud chcete kyticí provonět domov, zkuste mezi větvičky konifer přidat také výhony eukalyptu. Na jídelní stůl by nemělo patřit nic, co má jedovaté plody, které by mohly děti nechtěně pozřít.
Zatímco letní kytice září žlutými, oranžovými nebo červenými odstíny, základem zimních pugetů je zelená barva. Tu můžete doplnit červenou nebo bílými květy a dekoracemi. Slavnostní atmosféru dodají stříbrné a zlaté doplňky, ale v případě, že se pro ně rozhodnete, omezte množství jiných barev. Zimní kytice je sama o sobě výrazná, a proto není nutné přidávat barevné stuhy. Stonky svažte raději nenápadným přírodním provázkem nebo lýkem.
Na zahradě nebo v přírodě najdete rostliny, které se pro zimní dekorace skvěle hodí. Patří sem bobkovišeň lékařská, tis červený, jalovec, břečťan nebo cesmína.
Teď už nezbývá než vyrazit ven, na zahradu nebo na procházku, a nasbírat komponenty, které použijete pro své dekorace. Nezapomeňte – fantazii se meze nekladou!