Silné heslo? Takové, které si nepamatujete ani vy
.webp?ts=)
Spousta lidí nemá ráda velké změny – a vzhledem k tomu, kolik si toho dnes musíme pamatovat, může být i obyčejná změna hesla pořádná událost. Navíc, při každé registraci na internetu po vás chtějí heslo všude. A aby toho nebylo málo, ještě vymýšlejí podmínky: malé písmeno, velké písmeno, číslici, speciální znak, krev jednorožce, živou i mrtvou vodu, tři vlasy děda Vševěda… A už z toho máte hlavu jako balón.
Znáte taky ten potupný pocit, když musíte zaškrtnout políčko „zapomněl jsem heslo“? No nic. Dnes je Den hesel – má připomenout, že podle průzkumů až 95 % lidí v Česku používá slabá hesla. Každé naše heslo by přitom mělo být unikátní. Jenže – aby bylo opravdu jedinečné, nesmí se nikdy opakovat. A to nejlépe tak, že si ho nepamatujete ani vy. A jsme zpátky na začátku.
Podle statistik se v heslech nejčastěji objevuje jméno člena rodiny. Druhé místo patří jménu domácího mazlíčka, následuje datum narození. Hned za tím jsou slova spojená s nějakým koníčkem, páté místo obsadila část bydliště nebo název oblíbeného filmu.
Trefila jsem se? Pokud jste právě teď hrdě pomysleli na své „1234“, tak vás zklamu. Vím, že se říká, že risk je zisk, ale tady to rozhodně neplatí. Myslete na své zabezpečení – ať o nic důležitého nepřijdete.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK