Sopka Sv. Helena
Znáte takovou tu hru země je lava? Prostě pohybujete se jakoby nic, a když někdo zakřičí “Země je lava”, tak musíte najít nějaký předmět, židli, stůl prostě cokoliv abyste se hlavně nedotýkali nohama země. Tak buďte ve střehu a my se zatím podíváme na ty sopky.
Ve světě máme hned několik těch, kterých je na místě se obávat. Vzpomeňme třeba Pompeje. Sopky mohou být vyhaslé, to je ten lepší případ nebo aktivní, od těch alespoň víte co čekat. No ale nevyzpytatelné jsou ty spící, což je případ právě svaté Heleny, které se nesprávně říká Helena, protože je to po baronovi, který si říkal Helens, ale stejně to bude prostě Helena.
No a ta naše Helena ve Washingtonu nebo také kouřící hora, jak jí přezdívali indiáni, spala dlouhých 123 let. Je to dodnes nejlépe zmapovaný výbuch, takže o něm víme hodně. Předcházela tomu různá zemětřesení, pak se začal valit dým, takže nastal čas celou oblast uzavřít. Akorát pak dovolili chatařům, kteří tam měli své věci, aby si je odvezli. No a to bylo to poslední, co se stihlo.
Nastal obrovský sesuv půdy jako vy se část odtrhla a začala devastovat všechno kolem, ale to nebylo nic proti tomu, co přišlo. Sopka vybuchla, měla sílu 1600 atomových bomb na Hirošimu. Hotová apokalypsa a taky ekologická katastrofa, protože zničila spoustu nejen domů a silnic, ale i lesů a zvířat. Země je láva.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK