Svátek slaví Barbora
Když se řekne jméno Barbora a s ní spojené tradice, asi každého napadnou barborky – trhání větviček z ovocných stromů, nejčastěji třešní nebo meruněk. Slyšela jsem ale i o zlatém dešti, a díky těmto větvičkám se svobodné dívky dozvídaly, kdy se provdají a za koho.
Stará pověra totiž říká, že pokud větvička vykvete na Štědrý den, do roka a do dne se slečna provdá. Takže, ženy a dívky, směle do toho! Na seznamky už se dneska spoléhat nedá. Jo, a rozkvetlé větvičky nosí také štěstí. Možná bude lepší vzít si rovnou celou nůši.
Nadílku dnes nosí Mikuláš. Dříve to však byla právě svatá Barbora, která obdarovávala děti. Většinou se jednalo o jablka nebo ořechy, a ženy chodily převlečené za Barboru v bílých šatech, zpívaly písně a zlobivým dětem dávaly bramboru.
Někde děti nechávaly – a možná ještě nechávají – punčochu za oknem, aby jim tam mohla něco sladkého nechat. Tyto Barbory ovšem nebyly strašidelné jako třeba Lucie. Dívky nosily na hlavě věnce, zvonečky nebo korunky a přes obličej mohly mít i bílý závoj.
Říká se, že jaké je počasí na svatou Barboru, takové bývá až do Vánoc. Jinak Barbora je patronkou dětí, ale i horníků, dělostřelců nebo pyrotechniků – a to kvůli svému osudu. Kvůli své víře byla pronásledována, mučena a nakonec zabita vlastním otcem. Zasvěceno jí je několik kostelů a chrámů, a na některých lodích býval její obraz pověšen nad komorou se střelným prachem.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK