Virtuální svět místo pohádky na dobrou noc
.webp?ts=)
Hm, kdybyste se dítěte nebo teenagera zeptali, kolik času na sociálních sítích je podle něj optimální, pravděpodobně by většina řekla nějaký normální čas. Realita je ale často úplně jiná. A kdo má chytrý telefon, ten ví, že aplikace, hry a internet snadno spočítají, kolik času do něj opravdu koukáte. Děti navíc často zvládnou pustit na tabletu nebo mobilu pohádku dřív, než se vůbec naučí číst.
Moderní technologie mají samozřejmě nesporné výhody. Všechno je hned, rychlá je i komunikace. Dnes už mobilem můžete ovládat domácnost, udělat nákup, seznámit se nebo si rychle najít informaci. O závislosti na internetu se tak často mluví v souvislosti s dětmi – ale postihuje i dospělé. Nejvíce ohrožené skupiny jsou matky na mateřské, studenti a lidé, kteří žijí sami.
Samotná závislost se týká asi tří procent lidí. Nejvyšší čísla mají v Číně, Jižní Koreji a Tchaj-wanu. Možná se vám to zdá málo, ale nezdravé návyky má většina z nás. Jen tak náhodou.
Netolismus je chorobná závislost na takzvaných virtuálních drogách a často se přirovnává k výherním automatům.
Ale skončíme trochu pozitivně. Těžko říct, jak to bude letos. Loňský rok jsme ale na sítích celkově trávili méně času. Průměrná doba klesla o šest minut. A na Facebooku až 40 % lidí nepřidává žádné příspěvky – nebo jen pár ročně. Naopak Instagram je premiant mezi aplikacemi, aktivita na něm roste.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK