MENU

Martin Ledinský o Vídni, hřbitovech a roku, který mu změnil život

Tajemný rok
Martin Ledinský o Vídni, hřbitovech a roku, který mu změnil život
Zdroj fotografie: Pixabay/Canva

Vítejte u dalšího dílu naší série Tajemný rok. Tentokrát se zaměříme na oblíbeného víkendového moderátora Martina Ledinského. Podíváme se na rok, kdy zažil neuvěřitelný výlet na který vzpomíná dodnes. Dokážete uhádnout, o jaký rok jde?

I dnes jsme si pro vás připravili několik nápověd, abyste mohli hádat, o jaký rok se jedná.

Kdo je Martin Ledinský?

Písničky na přání i pravá víkendová pohoda! Tohle všechno má pod palcem Martin Ledinský. Poprvé se na vlnách Rádia Blaník objevil 30. dubna 2021.

A co se v našem tajemném roce dělo?

„Na jaře tajemného roku jsem dostal zajímavou pracovní nabídku. Nutností bylo přestěhovat se. To by nebyl zas takový problém, kdyby ovšem ten přesun neměl být do jiné země. Naštěstí jen do sousedního Rakouska. I tak to bylo, pro člověka s tristními jazykovými znalostmi, hodně odvážné. Rakouský zaměstnavatel mě ale uklidňoval, že se jedná o práci v ryze českém týmu. Chcete mě? Tak tedy dobrá," vzpomíná Martin na rok, který mu změnil celý život.

I když na počátku stála spousta práce, Martina neopouštěl jeho typický optimismus.

„Pracovní podmínky zněly zajímavě, řekl jsem si tedy že jdu do toho a stěhuji se do Vídně! Je to přece celosvětově nejlepší město k životu. Hlavou se mi stále honilo, jak to všechno zvládnu. Sehnat byt ve Vídni, komunikace s úřady i s rakouským personálním oddělením v novém zaměstnání. Čekal jsem že to bude peklo! Sám jsem byl překvapen, že vše proběhlo až podezřele hladce. Stačilo čtrnáct dnů. Bydlel jsem v pěkném bytě, práce mě bavila a šla slušně od ruky. To nejdůležitější zmáknuto!“

Potom, co se Martin ve Vídni usadil, přišel čas pustit se na plno do práce. A po práci samozřejmě přišla na řadu i zábava. 

„Co ve volném čase? Samozřejmě občas výlet domů do Česka, ale čím dál víc jsem si začínal užívat volný čas po práci a o víkendech ve Vídni. A úplně nejraději jsem byl na okraji Vídně v překrásných lesích. V našem českém týmu nás bylo víc než dost a tak jsem ve svém volnu toužil po samotě. Zámecký areál Schönbrunn, bruslení po cyklostezkách kolem Dunaje, uličky s výhledem na vinice či vídeňské lesy, které byly na jaře plné medvědího česneku... To byla ta místa, kterými jsem se rád obklopoval. Mezi kolegy jsem byl dokonce pověstný tím, že rád navštěvuji hřbitovy. Občas sami chtěli, abych je provázel po těch nejzajímavějších. Kariéra hřbitovního průvodce mě ale minula a i nadále jsem se držel svého kopyta, tedy mikrofonu, “ vzpomíná na to dnes Martin s úsměvem. I když by byl jako hřbitovní průvodce jistě okouzlující, my jsme rádi, že u toho nezůstal a dnes tak může těšit naše posluchače.

A když už jsme u těch hřbitovů, Martina neminula ani jedna strašidelná historka.

„Jednou jsem se večer na jednom hřbitově poblíž svého bydliště nějak zapomněl a zjistil, že mě tam zamkli. Byl jsem ve Vídni krátce, necelý měsíc a vlastně mi vůbec nedošlo, že i u našich jižních sousedů mají hřbitovy nějakou otevírací dobu. Co teď? Spát tady rozhodně nebudu. Takže tu vysokou bránu budu muset nějak zdolat. Přelézt ji nebylo jednoduché, ale nakonec jsem byl po pár vteřinách volný, tedy na ulici za plotem onoho místa posledního odpočinku. Ta brána byla fakt vysoká," směje se Martin.

„Od tohoto roku jsem ve Vídni strávil téměř čtyři roky. Začátek mého působení v Rakousku v onom tajemném roce byl možná plný obav, jak život v zahraničí zvládnu, zároveň byl plný očekávání a jisté euforie. Co dodat. Bylo to správné rozhodnutí a ten první rok, tajemný rok, byl vlastně na celém mém pobytu v cizině tím nejkrásnějším.“

20200606_175043

20200430_194050

Zatímco Martin objevoval svět, na území české republiky se rovněž dělo spoustu důležitých věcí. Severozápadní Čechy, především Krušné hory zasáhl vítr o síle orkánu. Na Klínovci byl naměřen poryv o rychlosti 119 km/hod. a na nedalekém německém Fichtelbergu 148 km/hod. Proběhlo 109. Mistrovství Evropy v krasobruslení v Ostravě. Česká republika se ujala předsednictví v Radě Evropy a prezident Miloš Zeman jmenoval první vládu Andreje Babiše.

Z rádia zněla například nezaměnitelná píseň Poruba od Jarka Nohavici. Posluchače dojímal i David Stypka a Bandjeez s hitem Neboj. A o Klidu zpívala Vypsaná fixa.

Ani v televizi nebylo o zábavu nouze.

Určitě si každý vzpomene na film Po strništi bos. (režie: Jan Svěrák,  předloha: Zdeněk Svěrák, zdroj: csfd.cz)

Po strništi bos (2017) | ČSFD.cz


Naše obrazovky ovládlo i životopisné drama Milada. (režie: David Mrnka, zdroj: csfd.cz)

Milada (2017) | ČSFD.cz

A jaký rok tedy hádáme?

Pokud jste tipovali, že se jedná o rok 2017, trefili jste se přesně!

Děkujeme, že jste se s námi ponořili do dalšího tajemného roku a těšíme se na vás u dalšího dílu

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Až mě zachráníš
ANNA K.
Až mě zachráníš - ANNA K.
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Dej mi pusu
ALICE SPRINGS
Dej mi pusu - ALICE SPRINGS
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
You Might Think
Cars
You Might Think - Cars
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.