Architektonická dominanta s bohatou historií
.webp?ts=)
Dnes je to přesně 44 let, co byl slavnostně otevřen Palác kultury v Praze, dnes známý jako Kongresové centrum Praha. Monumentální modernistická budova se nachází na Pankrácké pláni a v době svého vzniku patřila mezi nejvýznamnější multifunkční objekty v České republice. A pravděpodobně se mezi ně může počítat dodnes.
Palác kultury byl projektován v duchu pozdního modernismu s důrazem na reprezentativní vzhled a funkčnost. Autory návrhu byli architekti Jaroslav Mayer, Vladimír Uhlíř a Josef Karlík. Masivní stavba s betonovým jádrem a rozsáhlými skleněnými fasádami odráží typickou architekturu tehdejší doby. Celková užitná plocha objektu přesahuje 70 000 m² a jeho dominantou je hlavní sál, který pojme až 2 764 diváků.
Jedním z technických unikátů je vyspělý akustický systém, který byl ve své době špičkou v Evropě. Palác také disponuje rozsáhlými podzemními prostory, včetně garáží, skladů a technického zázemí. Dalším zajímavým prvkem je původní výzdoba interiérů, která zahrnuje mozaiky, umělecké instalace a masivní lustry. Pro místní (sám jsem se mezi ně pár let počítal, když jsem bydlel na druhé straně kruhové křižovatky z jeho jižní strany) se stala legendou také čerpací stanice, skrytá pod úrovní terénu na jižní straně, přístupná zakroucenou rampou a s non-stop provozem.
Společenský a kulturní význam
Palác kultury byl po svém otevření mnohými vnímán jako ostentativní výkladní skříň komunistického režimu, konaly se zde sjezdy Komunistické strany Československa i další státní akce. Vysloužil si zkratkovitou přezdívku „Pakul“ a ještě o něco méně lichotivou „Lidojem“. Někteří lidé kvůli tomu stavbu dodnes zcela zavrhují, což je trochu škoda - po technické a architektonické stránce je totiž opravdu výjimečně dobrá. Naštěstí Palác Kultury po roce 1989 prošel transformací na moderní kongresové centrum, které dnes hostí mezinárodní konference, koncerty, výstavy a prestižní společenské události.
Od devadesátých let až dodnes slouží Kongresové centrum Praha jako jedno z nejvýznamnějších konferenčních center v Evropě. Každoročně zde probíhají akce světového formátu, jako jsou summity Evropské unie, lékařské kongresy či koncerty hvězd mezinárodní hudební scény. Hráli tu hvězdy světového formátu, od Johnnyho Cashe a Davida Bowieho až po největší hvězdy naší scény, včetně Heleny Vondráčkové nebo kapely Oceán. Sám mám skvělé vzpomínky na Jazzový festival, kde jsem poprvé slyšel DeeDee Bridgewaterovou, na vystoupení špičkových stand-up komiků, koncert legendárních Beach Boys nebo fantastické vystoupení Hugh Laurieho, který je kromě své slavné role Dr. House také vynikajícím jazzovým hudebníkem.
Budoucnost a modernizace
V posledních letech prošlo Kongresové centrum Praha rozsáhlými rekonstrukcemi, které zlepšily jeho energetickou efektivitu a modernizovaly vnitřní prostory. Plánují se i další úpravy, které mají posílit jeho pozici na evropském trhu kongresových a kulturních center. A pokaždé, když se k večeru vracím domů do nuselského údolí, jeho zářící fasáda na vrcholu příkrého úbočí mi připomíná, že tam ještě jistě spoustu kulturních akcí zažiju.