Brána k Postřižinám
.webp?ts=)
Dnes je tomu přesně 130 let, co byl založen pivovar Nymburk. Dodnes je jedním z klíčových symbolů českého pivovarnictví a navíc je nerozlučně spojen s životem a literárním dílem Bohumila Hrabala.
Koncem 19. století čelilo pivovarnictví na nymbursku úpadku. Tehdejší měšťanský pivovar nezvládal konkurenci levnějších venkovských piv, zejména protože byl zastaralý. Nápravy se chopili místní cukrovarník Hanuš Karlík a advokát Václav Krounský. První pokud vytvořit akciovou společnost nevyšel, nakonec byl pivovar založen jako společnost s ručením omezeným. Pivo se ale začlo vařit až poté, co se výroba přesunula do nově postaveného areálu v Zálabí v letech 1897-98. První sezónní výstav v roce 1898 byl celých 21 075 hektolitrů piva.
Postřižinská spojka
Správcem pivovaru se v pozdějších letech stal František Hrabal, otec tehdy malého Bohumila, Budoucí spisovatel tak zde strávil podstatnou část dětství a mládí, což pochopitelně inspirovalo jeho novelu Postřižiny. Postavy jako Maryška, Pepin či Francin vycházejí z reálných osob a skutečného prostředí pivovaru.
Pokud byste se ale do Nymburka vydali hledat slavné scény z filmu Jiřího Menzela, nepochodili byste. Na konci 70. let, kdy se film natáčel, byl už Nymburský pivovar velký a ničím nepřipomínal malebný začátek 20. století a tak se natáčelo v pivovaru Dalešice, v malé vsi kousek na východ od Třebíče. Pravým domovem Hrabalova příběhu je ale Nymburk a důkazem je také Postřižinské pivo, jehož název v roce 1991 osobně schválil Bohumil Hrabal. V nabídce teď najdete Francinův ležk i Pepinovu desítku a pivovar každoročně pořádá akce, na kterých oslavuje svojí historii i spojení s velkým spisovatelem.