MENU

Národní muzeum pivovarnictví v Kostelci: stroje na tuny i černá svině v půllitru

Zlaté české ručičky
Národní muzeum pivovarnictví v Kostelci: stroje na tuny i černá svině v půllitru
Zdroj fotografie: Milan Starec

V Kostelci nad Černými lesy najdete nejen Černokostelecký pivovar, ale i unikátní Národní muzeum pivovarnictví. „My jsme v Černokosteleckém pivovaru už téměř 25 let. Muzeum tu v podstatě bylo od počátku, ale v nové podobě s expozicemi a interaktivní prohlídkou funguje zhruba rok a půl, “ vysvětluje Milan Starec.

Místo si vybrali proto, že tu zůstala zachovaná historická technologie. „Prošli jsme zhruba tři tisíce míst v českých zemích, kde se vařilo pivo. Když jsme přišli do Kostelce, bylo to jasné – tady byla unikátní technologie, takže jsme objekt koupili a začali shromažďovat vybavení ze zanikajících pivovarů, “ dodává Starec.

Stroje, které něco váží

Sbírka se od počátků výrazně rozrostla. „My nejsme klasičtí sběratelé etiket nebo tácků. Sbíráme věci, které mají aspoň tunu, “ říká s nadsázkou. V depozitáři tak najdete parní stroje, šrotovníky, kompresory, dřevěné sudy i obří žentour, který je se svým průměrem 17,5 metru největší na světě.

Prohlídka od sladu po sklepy

Návštěvníci začínají v centru s krátkými filmy a pak se vydávají krok za krokem celým procesem výroby piva. Projdou sladovnu, varnu, spilku i sklepy. „Standardně trvá prohlídka kolem 90 minut, ale když to lidi zajímá, klidně i čtyři hodiny, “ usmívá se průvodce.

Ochutnávka, která podlomí nohy

Součástí návštěvy je i ochutnávka. „Naší vlajkovou lodí je černá svině. Silné, tělnaté, suché pivo, nepřislazované ani dobarvované. Dokáže podlomit nohy, “ říká Starec. Hosté ale nemusí mít strach, že by pak neměli jak odjet – v areálu je i hospoda a ubytování.

Více než jen muzeum

Pivovar i muzeum najdete nejen v Kostelci, ale také na internetu. Kromě webových stránek jsou aktivní na sociálních sítích a vydávají i knihy.

Více zde.

*

Příště to ve Zlatých českých ručičkách může být i o vás  nebo o někom, koho do pořadu doporučíte. Napište Petrovi na sliva@radioblanik.cz nebo stačí vyplnit tento jednoduchý formulář

*

Všechny díly oblíbeného pořadu Zlaté české ručičky najdete tady.

Autor článku:
Ivanna Balkovska - redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti i užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Další stanice Rádia Blaník

LIVE
ČESKÝ BLANÍK
České písničky, které máte rádi
Na vodě
XINDL X
Na vodě - XINDL X
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.