Čau, lásko – a všechno nejlepší!
.webp?ts=)
Už od 80. let patří k nejvýraznějším osobnostem československé pop music, její písně provázely celé generace a dodnes v lidech vyvolávají emoce i nostalgii. Marcela Holanová je zkrátka legenda a dneska slaví narozeniny.
Hudba ji oslovila už jako malou holku – zpívala si doma a hrála si na svou idolku Evu Pilarovou. Netušila tehdy, že s ní jednou bude stát na jevišti. Narodila se v roce 1951 v Praze a i když vystudovala ekonomku, srdcem vždy tíhla k hudbě. Brala soukromé lekce zpěvu a průlom na scéně ji potkal v polovině 70. let ve skupině Faraon – právě tam poznala Karla Šípa, svého budoucího manžela a později i dvorního textaře.
V 80. letech si Holanová založila vlastní kapelu Reprobox. Zlom přišel s hitem Čau, lásko – původně to měla být sólová balada. Text napsal Šíp, hudbu složil Karel Svoboda. Náhoda tomu ale chtěla, že byl ve studiu i Karel Gott. Okamžitě navrhl, že by to mohl být duet – a vznikl symbol celé dekády.
Holanová a Gott spolu nazpívali ještě jeden známý duet – Náš song. Premiéru si odbyli v televizní lední revue, kde Holanová kvůli vystoupení na bruslích tvrdě trénovala. Dokonce si při tom zlomila rameno. I tak vystoupila – s rukou na chvíli uvolněnou ze sádry.
V životě Holanové hráli klíčovou roli tři muži se stejným jménem – a ona sama to často říká s nadsázkou. Prvním byl Karel Šíp, její manžel, s nímž prožila 25 let a vychovala syna Karla. Druhým byl Karel Svoboda, geniální skladatel, který jí dal hudbu ke spoustě hitů a byl jí blízkým přítelem. A třetím samozřejmě Karel Gott.
Dnes už sice nevystupuje tak často, ale na vybraných akcích se stále objevuje – třeba na koncertech pro pamětníky nebo pro charitu.
Všechno nejlepší!