MENU

Charlie Chaplin: Muž, který rozesmál svět

Zajímavosti
Charlie Chaplin: Muž, který rozesmál svět
Zdroj fotografie: Oficiální stránky www.charliechaplin.com

Když se 16. dubna 1889 v Londýně narodil Charlie Chaplin, nikdo netušil, že právě tento chlapec jednou promění svět filmu. Vyrůstal v chudobě, jeho matka byla psychicky nemocná, otec brzy zemřel, a tak Charlie trávil část dětství v sirotčincích. I přesto se z něj stal jeden z nejznámějších lidí 20. století.

Postava s buřinkou, hůlkou a malým knírem – to byl Tulák. Chaplin ji vytvořil v roce 1914 a podle svých slov chtěl, aby kostým působil jako směs protikladů: příliš velké kalhoty, malý kabátek, veliké boty a elegantní klobouk. Právě tenhle kontrast dělal Tuláka tak výjimečným a blízkým obyčejným lidem. Diváci se smáli jeho nešikovnosti, ale zároveň s ním cítili, protože byl vždy lidský a citlivý.

Mistr mnoha řemesel

Charlie Chaplin byl nejen herec, ale i scénárista, režisér, skladatel a producent. V roce 1919 spoluzaložil společnost United Artists, aby měl naprostou svobodu při tvorbě. Když natáčel, šel do nejmenších detailů – některé scény opakoval i desetkrát, dokud nebyl spokojený. Hudbu ke svým filmům si skládal sám, včetně slavné melodie z filmu Moderní doba.

Nebál se provokovat

Ve filmu Moderní doba se pustil do kritiky továrního systému a neosobní práce. V roce 1940 natočil Diktátora, satiru na fašismus a Adolfa Hitlera. Šlo o jeho první zvukový film, a zároveň o odvážné gesto – film měl premiéru ještě před vstupem USA do války. Chaplin později řekl, že kdyby tehdy věděl o hrůzách nacistických táborů, nikdy by takovou komedii nenatočil.

Miláček publika, cizinec pro vládu

Ve 40. letech se Chaplin dostal do hledáčku amerických úřadů kvůli svým levicovým názorům a protože odmítl přijmout americké občanství. V roce 1952 mu během cesty do Evropy zrušili vízum. Rozhodl se, že se do Spojených států už nevrátí, a usadil se ve švýcarském Vevey. Z Ameriky odešel zklamaný, ale ve zbytku světa měl dál obrovský respekt.

Odkaz, který nezmizel

V roce 1972 se Chaplin do USA přece jen vrátil – aby převzal čestného Oscara za celoživotní přínos kinematografii. Publikum ho tehdy přivítalo dlouhým potleskem ve stoje.

Dnes už od jeho prvních filmů uplynulo více než století, ale pořád se promítají a lidé je pořád znají - a hlavně milují. Chaplin dokázal vyjádřit radost, bolest, soucit i odpor k bezpráví – a to často beze slov.

Perlička na závěr

Po jeho smrti v roce 1977 došlo k bizarní události. Dva muži vykopali jeho rakev a pokusili se z rodiny vymámit výkupné. Policie je však brzy dopadla a ostatky byly pohřbeny znovu – tentokrát v betonovém sarkofágu.

Autor článku:
Ivanna Balkovska - redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti i užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Klidná jako voda
JELEN
Klidná jako voda - JELEN
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Sláva, jsou bály
MARCELA HOLANOVÁ
Sláva, jsou bály - MARCELA HOLANOVÁ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
I Can Take Or Leave Your Loving
HERMAN'S HERMITS
I Can Take Or Leave Your Loving - HERMAN'S HERMITS
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.