Čistý gril, čistá chuť: Jak udržet gril v kondici po celé léto
.webp?ts=)
Letní grilování je radost – ať už s rodinou na zahradě, nebo s přáteli na terase. Aby vám ale steak chutnal tak, jak má, a gril vydržel co nejdéle, potřebuje pravidelnou péči. Čistý gril není jen otázkou vzhledu, ale i bezpečnosti a chuti.
Udržovaný gril funguje lépe, vydrží déle a připravíte na něm chutnější jídlo. Zbytky jídel, tuku nebo marinád se na něm mohou rychle hromadit a při dalším grilování pak ovlivňují chuť pokrmů. Navíc mohou podporovat vznik bakterií a nechtěných pachů. Běžné čištění po každém použití je základ, větší údržba by měla přijít alespoň dvakrát do roka – ideálně na začátku a na konci sezóny.
Před grilováním? Krátké rozehřátí
Než na rošt položíte první maso nebo zeleninu, zahřejte gril naplno alespoň na 15 minut. Vysoká teplota spálí zbytky z předchozího grilování a zničí bakterie. Pak už stačí použít kartáč na rošt a lehce ho potřít olejem nebo postříkat sprejem, aby se jídlo nepřichytávalo.
Po grilování: Žár místo drátěnky
I po skončení grilování nechte gril ještě chvíli na vysokou teplotu – tuky a zbytky se znovu spálí. Pak vezměte vhodný kartáč (podle materiálu roštu) a očistěte rošt i spodek grilu. Nezapomeňte také zkontrolovat a vyprázdnit odkapávací misky – při častém používání grilu na ně snadno zapomenete.
Gril na uhlí? Nezapomeňte na popel
Grilujete na uhlí? Po dohoření nechte uhlí vychladnout – ideálně přes noc. Druhý den pak popel jednoduše vysajte speciálním vysavačem nebo vysypte do nádoby na odpad. Tukové usazeniny uvnitř grilu odstraníte stejně jako jinde – pomocí páry nebo čisticího prostředku na mastnotu.
TIP NA ZÁVĚR:
Používejte hliníkové misky pod maso – zachytí tuk, usnadní čištění a omezí připékání. A pokud grilujete často, nechte si po ruce sadu kartáčů, hadříků a třeba i malý parní čistič. Váš gril vám to vrátí – dokonale ugrilovaným jídlem.