Co hrálo v rádiu, když jste se narodili?
.webp?ts=)
Víte, co hrálo v rádiu, když jste se narodili? Nebo když jste se naučili první básničku? Hudba z počátku padesátých let s námi zůstává dodnes. Pojďme se společně podívat na nejpopulárnější hity začátku padesátých let!
1950 – Všichni jsme mladí
Hudba Ludvík Podéšť, text Vítězslav Nezval. Typická budovatelská píseň, oslavující mladost, komunismus a ideály nového režimu. Zpíval ji sbor a často hrála v rádiu. Byla obrovsky populární a dodnes reprezentuje radostnou atmosféru počátku padesátých let.
1951 – Kdybych já uměl psát básně
Hudba Václav Trojan, text Jan Werich. Zazpíval ji Rudolf Cortés. Jemná, hravá písnička o kráse jara a obyčejného dne, napsaná pro obnovenou divadelní hru Nebe na zemi. Byla velkým hitem – díky vtipnému textu, krásné melodii a Cortésovu podání. Dodnes patří k oblíbeným písním Werichovy éry.
1952 – Ten umí to a ten zas tohle
Zazněla samozřejmě na konci filmu Císařův pekař a pekařův císař – slavné role Jana Wericha. Píseň o tom, že každý umí něco jiného, ale společně dokážeme hodně. Ideologická myšlenka kolektivní práce nebo myšlenka komunity, která funguje napříč řežimy?
1953 – U nás jaro nekončí
Hudba Ludvík Podéšť, text Vlastimil Pantůček. Zazněla ve filmu Písnička za groš. Romantická píseň o lásce a jaru, zpívaná sborově se sólem Zdeňky Procházkové, hlas dublovala zpěvačka Melanie Binnerová. Prodaných bylo 145 000 desek – tehdy absolutní rekord! Píseň si později zazpíval i Karel Gott.
A rádio? Mluvilo, když byl doma klid, a když zazněla známá melodie, člověk měl pocit, že mu někdo na druhém konci rozumí. Příště se podíváme na roky 1954 až 1958. Trefili jsme ten váš?