Co mají společného Nemocnice na kraji města a Malý pitaval z velkého města?
.webp?ts=)
Dnes si připomínáme den, kdy se narodil Jaroslav Dietl – muž, který spoluvytvářel tvář československé televizní tvorby. Pokud existuje jméno, které se dá s jistotou spojit se zlatou érou tuzemských televizních seriálů, je to právě to jeho.
Jaroslav Dietl se narodil v roce 1929 v Záhřebu, tehdejším Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Do Československa se ale s rodiči přestěhoval už jako malý a vyrůstal v Brně. Po různorodých studijních a pracovních zkušenostech – od gymnázia přes textilku až po studium psychologie – našel svůj skutečný směr až na Filmové fakultě AMU v Praze.
Tam mezi lety 1950 a 1955 studoval dramaturgii a už během studií se stal jedním z prvních dramaturgů právě vznikající Československé televize.
Mezi jeho nejslavnější počiny patří dnes už ikonické seriály jako Nemocnice na kraji města, Žena za pultem, Plechová kavalerie, Okres na severu nebo Synové a dcery Jakuba skláře.
Jaroslav Dietl odešel z tohoto světa příliš brzy – zemřel v roce 1985 ve věku pouhých 56 let. Ale jeho odkaz tu zůstal. A nejenže zůstal – žije dál, rezonuje. Každá repríza jeho seriálů přitáhne nové diváky, a ti starší se k nim vracejí s nostalgií.