MENU

Co nás učí meteorit, který viděl konec doby ledové?

Zajímavosti
Co nás učí meteorit, který viděl konec doby ledové?
Zdroj fotografie: GettyImages/Canva

V roce 1925 narazili dělníci při práci v cihelně na svahu kylešovického kopce v Opavě na zvláštní, těžké, rezavé kusy kamene. Nevěděli, co přesně drží v rukou, ale šlo o železné meteority, staré víc než 18 000 let. Pro českou vědu šlo o výjimečný objev – a i v celosvětovém měřítku patří tenhle nález mezi naprosté unikáty.

Zajímavé je i to, že jen deset dní po tomto objevu byla u Pavlova nalezena slavná Věstonická venuše. Dva nálezy z jednoho roku, které spojuje jedno období – pravěk a končící doba ledová.

Meteority z Opavy se nenašly náhodou někde v poli. Objevili je na místě pravěkého sídliště. Vědci se domnívají, že meteority na místo pravděpodobně přenesli pravěcí lidé – možná je našli jinde, nebo dokonce viděli jejich pád. Ve stejné lokalitě se totiž našel i pazourkový nůž, takže místo pravděpodobně běžně využívali.

Celkem bylo nalezeno sedm meteoritů o váze přes 21 kilogramů, z toho největší vážil 10,6 kg. Dnes je k vidění ve Slezském zemském muzeu v Opavě, menší kousek mají i v Národním muzeu v Praze. Chemické složení všech vzorků bylo shodné, takže pravděpodobně pocházejí z jednoho společného pádu.

V Česku dnes známe 29 potvrzených meteoritických lokalit. Mezi nejznámější patří Příbram nebo Benešov. Ale právě opavské meteority jsou nejstarší – a jediné, které mají přímou vazbu na život pravěkých lidí.

Další stanice Rádia Blaník

LIVE
ČESKÝ BLANÍK
České písničky, které máte rádi
Setkání
HANA ZAGOROVÁ & DRUPI
Setkání - HANA ZAGOROVÁ & DRUPI
LIVE
BLANÍK OLDIES
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Sandy
JOHN TRAVOLTA
Sandy - JOHN TRAVOLTA
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.