Grossmann vyryl jejich iniciály do stolu, který zmizel beze stopy
.webp?ts=)
Spolu s Miloslavem Šimkem tvořili ikonické duo, které v 60. letech přineslo nový druh humoru – recesi, absurditu a satiru, ale mezi řádky říkala mnohem víc. Jiří Grossmann byl českýkomik, humorista, zpěvák, textař, divadelní autor a muzikant spjatý s divadlem Semafor. Nazpíval duety i s Naďou Urbánkovou nebo Miluškou Voborníkovou.
Pocházel z divadelně založené rodiny. Jeho otec byl amatérským hercem a matka pocházela z rodu Faltysů z Klánovic, známého díky kočovné divadelní společnosti. Už odmala měl hudební talent. Zpíval, ovládal několik hudebních nástrojů a aktivně vystupoval ve školním orchestru.
Hlásil se na filozofickou fakultu, tam ho ale nevzali, a tak začal studovat na stavební fakultě ČVUT. S Miloslavem Šimkem se scházeli v jedné kavárně, kde společně tvořili své první povídky a divadelní hry. Nejčastěji sedávali u jednoho konkrétního stolu, kterému přezdívali „tradiční“. Stál blízko toalet, a proto se mu ostatní hosté spíše vyhýbali.
Grossmann a Šimek si ho ale natolik oblíbili, že Jiří Grossmann na jeho spodní stranu vyryl jejich iniciály. Kam se tento stůl s jejich vyrytým podpisem poděl, dodnes nikdo neví. Jejich první společná divadelní hra nesla název V tomhle teta nehraje. S Jiřím Brabcem založil skupinu Country Beat Jiřího Brabce. Kvůli Semaforu se kariéry zpěváka vzdal.
Grossmann měl specifický styl – jazykové hříčky, černý humor a přirovnání dohnaná do absurdna. Byl to textař s citem – napsal víc než 100 písní, z nichž některé se hrají dodnes. A zároveň působil jako neustálý generátor nápadů.
Jiří Grossmann podlehl Hodgkinově chorobě ve věku 30 let. Je pochován na Vinohradském hřbitově v Praze, jen pár metrů od svého kolegy ze Semaforu Jiřího Šlitra, který předčasně zemřel o dva roky dříve.