MENU

Jak jsme přišli na to, že se tužka dá vygumovat? Díky objevu z Jižní Ameriky

Zajímavosti
Jak jsme přišli na to, že se tužka dá vygumovat? Díky objevu z Jižní Ameriky
Zdroj fotografie: Getty Images / Canva

Dnes je to naprostá samozřejmost: napíšete něco tužkou, nelíbí se vám to, tak to prostě vygumujete. Ale nebylo tomu tak vždy. Ještě v 18. století lidé škrtali, přepisovali nebo používali chléb – ano, opravdu chléb – k mazání nechtěného textu.

Změnil to až anglický chemik Joseph Priestley, který 15.dubna v roce 1770 popsal zvláštní vlastnost jedné gumovité látky dovážené z Jižní Ameriky. Tato hmota dokázala odstranit stopy po grafitu – tedy po psaní tužkou. A protože se dala doslova „gumovat“, dostala název guma (rubber).

Mazací zázrak z pralesa

Původní surovina pochází ze stromu kaučukovníku, jehož šťáva – latex – byla sbírána domorodými kmeny v oblasti Amazonie. V Evropě se tato novinka zpočátku objevovala jen vzácně a spíše jako kuriozita.

Když se však Joseph Priestley dostal ke vzorku této podivuhodné látky, zjistil, že při tření po papíře dokáže mazat grafitové čáry. Tento objev se rychle rozšířil a položil základ moderní gumy, jak ji známe dnes.

Jak šel čas s gumou

První gumy byly poměrně nepraktické – tvrdé, drobivé, a navíc se rychle kazily. Až později, díky objevu vulkanizace (tedy tepelného zpracování kaučuku se sírou), se začaly vyrábět gumy odolnější a trvanlivější.

Dnes máme na výběr ze stovek druhů – od klasických školních gum přes umělecké „plastické“ gumy až po speciální technické varianty. Všechny ale mají jedno společné – jejich příběh začal dávno předtím, než se první školák pokusil opravit svou chybu v sešitu.


Tak až příště vezmete do ruky tužku a gumu, vzpomeňte si na to, že za tím jednoduchým pohybem – gumováním – je příběh sahající až do jihoamerických pralesů a k vědecké zvědavosti jednoho anglického chemika.

Autor článku:
Ivanna Balkovska - redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti i užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Řemeslo
FRANTIŠEK NEDVĚD
Řemeslo - FRANTIŠEK NEDVĚD
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Údolí včel
ANNA K.
Údolí včel - ANNA K.
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
I Can Help
BILLY SWAN
I Can Help - BILLY SWAN
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.