Kdo dal Big Benu jméno?
.webp?ts=)
Začněme jedním častým omylem: Big Ben není název věže, ani těch hodin. Oficiálně se věž jmenuje Elizabeth Tower, hodiny jsou... no, hodiny, a Big Ben je ten zvon uvnitř. Bronzový obr váží skoro 14 tun a je velký jako malý osobní výtah.
Poprvé se nad městem rozezněl hluboký tón obřího zvonu ve věži u parlamentu v Londýně 11. července 1859. Big Ben, právě začal svou dlouhou (a dramatickou) službu.
Po požáru parlamentu v roce 1834 se začal stavět nový komplex. Součástí měla být i hodinová věž s neuvěřitelně přesným časem. Královský astronom George Airy chtěl, aby hodiny měly maximálně sekundovou odchylku. Což tehdy znělo trochu jako sci-fi.
Nakonec to zvládl Edmund Beckett Denison. Vymyslel vlastní mechanismus – tzv. gravitační krok, který udržel hodiny stabilní. A aby toho nebylo málo, finální doladění probíhá do teď pomocí mincí. Přidání penny na kyvadlo zpomalí chod o 0,4 sekundy za den. A ano, opravdu to funguje
Poprvé se Big Ben ozval tedy 11. července. Všechno fungovalo… asi dva měsíce. V září zvon praskl. Ukázalo se, že Denison prosadil extrémně těžké kladivo, které zvon prostě nezvládl.
Zvon tak utichl na celé tři roky. Hodiny mezitím odbíjel menší zvon. Až v roce 1862 zvon opravili: odsekli kus kolem praskliny a celý kolos pootočili, aby kladivo naráželo na zdravé místo. Prasklina tam zůstala dodnes.
O původu jména se dodnes hádají historici. Možné jsou dvě verze. Zvon se jmenuje Big Ben po Benjaminu Hallovi, politikovi s přezdívkou „Big Ben“, který dohlížel na stavbu nebo po boxerovi Benovi Cauntovi, který byl v době stavby populární. Ať už to bylo jakkoli, jméno se ujalo – a dnes mu nikdo neřekne jinak.
Big Ben dnes patří mezi nejpřesnější věžní hodiny světa. Každý číselník má průměr přes 7 metrů, ručičky jsou skoro jako stožáry. 166 let od prvního zazvonění je pořád symbolem Londýna – hned vedle červeného autobusu a černého taxíku.