Nový život české lidovky
.webp?ts=)
Lidovka má v Česku hluboké kořeny. A i když by se mohlo zdát, že v éře streamovacích služeb, Instagramu a popu nemá šanci přežít, opak je pravdou. Tradiční hudba u nás stále žije – mění se jen forma, prostředí a publikum.
Kdo ji dnes drží při životě?
Po celé republice najdeme řadu kapel a souborů, které s folklorem doslova dýchají. Cimbálové kapely jako Nostalgie nebo Podhajanka hrají valašské, hanácké nebo slovácké písně na slavnostech, jarmarcích a festivalech. Folklorní skupiny často přidávají i zpěv, tanec a poctivě ušité kroje.
V horských regionech tradici udržují dudáci z Orlicka nebo Podkrkonoší – hrají při svatbách, obřadech nebo tancovačkách. Doslova komunitní zážitek.
Lidovka s twistem
Některé kapely tradiční hudbu posouvají dál. Třeba takový Čechomor propojuje lidové písně s rockem a přenesl je na velká festivalová pódia. Naposledy třeba na blanickém Letním koncertu v Mladé Boleslavi - a že to byla jízda! A pak je tu třeba sbor Lada, který zpívá staré moravské písně s elektronickým beatem.
Folklor 2.0
Lidová hudba dnes není jen o májích a dechovce. Objevuje se v kavárnách, klubech i online prostoru. Na YouTube vznikají nové verze lidovek, Spotify nabízí folk playlisty a mladí muzikanti interpretují tradiční písně bez krojů, ale s respektem k jejich původu. Folklor si dnes našel nový jazyk, nové publikum a novou energii.
Písně uchovávají jazyk, melodie i způsob vyprávění. Uchovávají vztah k místu, k historii, ke komunitě. A právě díky propojení se současností tradice nezaniká – naopak, získává nový život.