MENU

Od Semaforu až po Svobodnou Evropu

Zajímavosti
Od Semaforu až po Svobodnou Evropu
Zdroj fotografie: Profimedia.cz/ČTK

Narodila se v Praze, ale její kořeny byly doslova mezinárodní. Tatínek Jiří bojoval za války v britské armádě, maminka Markéta pocházela z Vídně a poznali se v Palestině. Vzali se v Jeruzalémě a po válce se vrátili do Československa. Víte o koho jde?

U Yvonne Přenosilové doma se mluvilo česky, německy i anglicky. Jako malá se věnovala baletu a v patnácti se přihlásila do konkurzu v divadle Semafor (ze kterého Miloš Forman natočil slavný Konkurs), a i když ji s mexickou písničkou La Malagueña nepřijali, všiml si jí skladatel Karel Mareš. Měl cit na zajímavé hlasy – objevil třeba Karla Gotta nebo Evu Olmerovou – a dal Yvonne šanci.

Začala zpívat se skupinou Olympic v představení Ondráš v Semaforu. V roce 1964 jí bylo teprve šestnáct a nahrála píseň Roň slzy – českou verzi hitu I'm Sorry. Kritici nad ní ohrnovali nos, ale posluchači si ji zamilovali. Z písně se stal hit. Yvonne dál vystupovala v Semaforu, zpívala domácí písně i cover verze zahraničních hitů.

V roce 1965 dostala pozvání do Londýna. Zpívala v rozhlase, vystoupila v televizi a nazpívala singl pro britskou společnost PYE. Aranžoval ji Tony Hatch – ten, co napsal Downtown. Deska ale zapadla a sláva se nekonala. Po návratu domů zpívala dál, tentokrát v novém divadle Apollo. Procestovala půlku Evropy, ve Zlatém slavíku skončila několikrát v první desítce.

Pak přišel rok 1968. Podepsala petici Dva tisíce slov a krátce nato se rozhodla odejít – přes Rakousko a Itálii do Anglie, později do Mnichova, kde žili její rodiče. Zkusila to jako zpěvačka pod jménem Yvonne Silova, vydala tři singly, ale neuspěla. A tak začala úplně novou životní etapu – pracovala jako pozemní letuška u British Airways. Právě tam potkala svého budoucího muže – cestoval jako pasažér. Jmenoval se Andreas von Schuckmann, byl advokát a měl šlechtický titul. Vzali se v roce 1978, o rok později se jim narodil syn Max.

Manželství ale nevydrželo a v roce 1985 se rozvedli. Yvonne psala hudební pořady pro Svobodnou Evropu, brzy je i moderovala. Hojně spolupracovala s Karlem Krylem a v roce 1994 se natrvalo vrátila do Prahy. Pokračovala v rádiu, zpívala, vystupovala v muzikálech a měla vlastní pořad Sklípek na Country Radiu.

Zemřela 11. září 2023 v pražské nemocnici Královské Vinohrady. Na své přání byla pohřbena na Novém židovském hřbitově.

Další stanice Rádia Blaník

LIVE
ČESKÝ BLANÍK
České písničky, které máte rádi
Variace na renesanční téma
VLADIMÍR MIŠÍK
Variace na renesanční téma - VLADIMÍR MIŠÍK
LIVE
BLANÍK OLDIES
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Easy Lover
PHIL COLLINS & PHILIP BAILEY
Easy Lover - PHIL COLLINS & PHILIP BAILEY
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.