Odvaha, čest, přátelství
.webp?ts=)
Stínadla, ježek v kleci, bobříci, Modrá rokle, Sluneční zátoka. Pokud jste vyrůstali v Česku, pravděpodobně jste se tyhle slova naučili dřív než jména premiérů. A za tím vším stál jeden muž – Jaroslav Foglar, známý také jako Jestřáb. Spisovatel, který nenapsal jen knihy pro kluky. Vytvořil celý svět.
Narodil se 6. července 1907 v Praze. Když mu byly čtyři roky, zemřel mu otec. Už v pubertě začal chodit do skautského oddílu, který ho zásadně ovlivnil na celý život. V roce 1925 se poprvé dostal do Sluneční zátoky u Sázavy – na místo, které se později stalo legendárním táborem jeho Pražské Dvojky, oddílu, který vedl neuvěřitelných 60 let.
S psaním začal už jako teenager, ale první skutečný úspěch přišel až s knihou Přístav volá v roce 1934. Během působení v časopisu Mladý hlasatel rozjel obrovský projekt čtenářských klubů, a v roce 1938 spatřili světlo světa nesmrtelní Rychlé šípy – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Rychlonožka, Červenáček a Jindra Hojer.
Jejich příběhy četly celé generace. Když časopis v roce 1941 zakázali nacisté, byla to pro mladé čtenáře tvrdá rána. Foglar ale psal dál – potají i oficiálně. Vedení oddílu se nevzdal ani během Protektorátu, pouze ho vedl kamuflovaně jako turistický spolek.
Po válce působil v časopisu Vpřed, ale už v roce 1948 začalo jeho pronásledování komunistickým režimem. Skauting byl rozpuštěn, Foglar přešel do ilegality, vedl oddíl pod jinými jmény a přežíval jako vychovatel.
V 50. letech byl krátce veden Státní bezpečností jako spolupracovník pod krycím jménem Šípek, ale spolupráce byla brzy ukončena a Foglar se dál věnoval především práci s mládeží. Mezi lety 1948–1962 mu bylo zakázáno publikovat.
V 60. letech přišlo krátké uvolnění – Foglar se vrátil jako autor do časopisu ABC, začal znovu vydávat knihy a rozjely se i nové příběhy Rychlých šípů. Jenže po roce 1968 přišla normalizace a další stopka. Jeho oddíl přežil znovu jen pod zástěrkou turistického spolku.
Po roce 1989 se Jaroslav Foglar stal symbolem svobody a bestsellerovým autorem. Vydalo se všech jeho 26 knih, vyšly komiksy, konaly se výstavy, besedy, setkání čtenářských klubů. V roce 1997 vyšla jeho nejslavnější kniha Hoši od Bobří řeky už po patnácté. Z Foglara se stala žijící legenda.
Zemřel 23. ledna 1999. Zanechal závěť, ve které odkázal veškerý majetek Nadaci Jaroslava Foglara.