Dalibor Janda ve skutečnosti nebyl Dalibor
Jeden z nejslavnějších „chrapláků“ české hudební scény se ve skutečnosti narodil jako Vašek, ale jak sám několikrát řekl, v osmdesátých letech byla česká muzika těch Václavů a Jandů docela plná, takže se rozhodl pro jméno Dalibor. Ale nebyla to jen manýra.
Původně to měl být čistě jenom Dalibor - tedy něco jako Cher, Madonna, nebo Adele. Když ale poslal svou první nahrávku, která za dob socialistického Československa musela projít přes cenzurní úřad, jednomu z úředníků se nezdálo vhodné, aby se zpěvák představoval pouze křestním jménem. Takže nakonec prošel polopseudonym Dalibor Janda. Jenže Václav Janda byl po narození v kostele pokřtěn jako Dalibor, takže si své umělecké jméno nevycucal jen tak z prstu.
Odrazovým můstkem rodáka z vesničky Drahotuše na okraji Hranic na Moravě byl festival Děčínská kotva ročníku 1983, na kterém ukořistil zlatou příčku. Festival byl pořádaný od roku 1968 až do roku 1989, měla to být protiváha Bratislavské Lyře i když byl trochu uvolněnější a mnohdy měl v „line-upu“ i zahraniční hosty, pochopitelně také z bloku socialistických zemí. Festival se konal v dnes už neexistujícím letním kině Bažantnice a stejně jako kino zaniknul i sám festival, přestože se občas objeví pokus ho obnovit.
Dalibor Janda se během několika krátkých let vyšvihnul mezi nejpopulárnější československé zpěváky a už v roce 1986 (a další dva roky potom jakbysmet) dokonce vyfoukl Zlatého slavíka Karlu Gottovi! Úspěch pak slavil i co se týče prodejů desek - má devět zlatých a dvě platinové, celkem jde o více než dva miliony fyzických nosičů a když přičteme fakt, že na rozdíl od spousty jiných interpretů je Dalibor Janda zároveň i autorem drtivé většiny svých písní, kterých napsal přes 150, nezbývá než smeknout klobouk.
Chtělo by se říct "Díky, Václave"... jenže zpěvák si křestní jméno změnil i oficiálně, na státní matrice a to hned už v osmdesátých letech. Takže díky, Dalibore!