MENU

Didgeridoo, niněra a cowbell: Hudební nástroje, které možná neznáte

Lifestyle
Didgeridoo, niněra a cowbell: Hudební nástroje, které možná neznáte
Zdroj fotografie: Canva

Existuje několik teorií o vzniku hudby. Některé naznačují, že hudba vznikla jako nástroj pro kooperaci v boji nebo jako pomoc při výchově. Jiní tvrdí, že hudba vznikla jako doprovod při společné práci a pomáhala udržovat rytmus a pracovní tempo.

Ať už to bylo jakkoliv, hudba tu byla, je a bude s námi ještě dlouho. S hudbou jsou neodmyslitelně spjaty hudební nástroje. Podle dostupných údajů se v České republice hrou na hudební nástroj zabývá přibližně 42 % obyvatel. Nejčastěji hranými hudebními nástroji jsou klavír, kytara a housle.

Vedle tradičních nástrojů existují i ty méně obvyklé, které se jen tak nevidí.

Didgeridoo

Didgeridoo je dechový hudební nástroj původních obyvatel Austrálie. Známý je pro svůj charakteristický bručivý tón. Nástroj vznikl z dutého kmínku eukalyptu, vyžraného termity, a hráči ho hrají pomocí cirkulačního dýchání, což umožňuje nepřerušovanou hru.

Původní obyvatelé Austrálie mají několik mýtů o vzniku tohoto nástroje. Jeden z mýtů vypráví o mladíkovi, který objevil dutý kmínek a při pokusu o vyfoukání termitů z něj vytvořil první zvuk. Další mýtus hovoří o netvoru bunyipovi, jehož smrtelné zranění vedlo k objevení zvuku, který byl napodoben foukáním do termity vyžraného dřeva. Mýtus ze severovýchodní Austrálie vypráví o ptácích, kteří pomocí hudby, zpěvu a tance formovali svět a předali své dovednosti lidem.

Jedním z významných českých hráčů na didgeridoo je Ondřej Smeykal.

Niněra

První záznamy o niněře jsou v západní Evropě známy už z 10. století, kdy byly nástroje mnohem větší než ty dnešní. Měřily až 1,5 metru a ke hře bylo potřeba dvou hráčů: jeden se staral o kolečko a druhý o klávesy.

Niněra je strunný hudební nástroj, jehož struny se rozeznívají třením pomocí dřevěného kolečka s klikou, kterým hráč otáčí pravou rukou.

Dnes je niněra využívána zejména ve folkové hudbě, a dokonce ji používají některé folk metalové kapely. Mezi nejznámější české niněristy patří Jiří Wehle, Daniel Kahuda, Vojcek a Jan Filip, kapelník skupiny Kantoři.

Cowbell

Velmi specifickým nástrojem je cowbell. Název naznačuje jeho spojitost s kravským zvoncem, což není daleko od pravdy. Jeho zvuk je tupý, dutý a zároveň průrazný. Naladění cowbellu závisí na jeho velikosti.

Původ tohoto hudebního nástroje sahá k americkému jihu, ale dnes se stále více rozmáhá jeho použití v populární hudbě, zejména v rocku. 

Hrát můžete ale opravdu na cokoliv. Například na různé domácí předměty, jako jsou hrnce, pánve, skleničky, plechovky nebo lahev s vodou. Stačí je poklepat dřevěnou vařečkou, prstem nebo kladívkem a každý materiál vydá jiný zvuk.

Skleničky napuštěné různou hladinou vody vydávají různé tóny, plechovky mohou sloužit jako bubny a trubky nebo lahve můžete použít jako dechové nástroje. Hudba je totiž všude kolem nás.

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Láska a data
CHINASKI
Láska a data - CHINASKI
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Jediný co chci
JELEN
Jediný co chci - JELEN
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Lay Lady Lay
BOB DYLAN
Lay Lady Lay - BOB DYLAN
Copyright © 2024 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.