MENU

Hudební směr přesně podle vašeho vkusu

Zajímavosti
Hudební směr přesně podle vašeho vkusu
Zdroj fotografie: Canva

S výrazem Mixtape se můžete setkat i v dnešní komerční hudbě. Někteří umělci vydávají svoje vlastní „Mixtape“ projekty, které se vyznačují výrazně volnějšími pravidly než klasická alba. Umožňují jim kreativní svobodu, například při tvoření různých předělávek, neboli remixů a podobně. Ten pravý, původní Mixtape je ale něco úplně jiného. Je to výraz kreativity posluchačů, nikoliv umělců.

Pokud jste prožili dětství v osmdesátých a devadesátých letech, magnetofonová kazeta pro vás není nic neznámého. O její historii jsme ostatně psali docela nedávno. Jednou z jejích výhod bylo snadné kopírování hudby a patřilo k němu i nahrávání přímo z rádia, nebo jiných médií. Za pomocí tzv. dvojčete, neboli kazeťáku se dvěma šachtami, případně několika propojovacích drátů a gramofonu, si kdokoliv mohl nahrát na kazetu co chtěl.

Někteří se spokojili s pouhých překopírováním celého alba. To mělo význam především v našich končinách a v dalších zemích za železnou oponou, kam se jinak ucelená alba zahraničních umělců dostávala jen velmi obtížně až podpultově. Význam kazet v undergroundovém importu „západní“ hudby do zemí socialistického bloku zmiňuje nejedna encyklopedie.

Směs podle vaší vlastní chuti

Pak tu ale byli lidé, kteří se s obyčejným překopírováním alba nespokojili, začali za sebe nahrávat písničky různých interpretů a vytvářet tak nejrůznější kompilace. Možná vás překvapí, že jako první s tím přišli začátkem sedmdesátých let profesionální DJové, kteří stáli u zrodu hip-hopu. Jména jako Grandmaster Flash, Furious Five nebo DJ Holywood dnes už zná jen málokdo, v tehdejším Československu o nich ale nevěděl vůbec nikdo. Při svých vystoupeních nahrávali svoje „sety“ na kazety, které pak distibuovali mezi veřejnost a zasloužili se tak o rozšíření nového druhu hudby.

Ale snažili se i amatéři. Nahrát své partnerce či partnerovi kazetu s jejich (a samozřejmě i vašimi) oblíbenými písničkami se v osmdsátých letech stalo romantickým gestem, kterému málokdo odolal. A nemusel to být vždycky dárek, spousta lidí si nahrávala svoje kompilace i pro sebe. Sám si pamatuju, jak jsem začátkem devadesátek seděl u rádia s prsty na nahrávacím tlačítku a lovil začátky písniček, které se mi líbily. Někdy se bylo potřeba vrátit a přemazat nepovedený pokus, ale výsledek měl svoje kouzlo.

V průběhu 90. let už postupně nastupovala doba kompaktních disků. I tam se brzy objevila možnost cédéčka vypalovat - a i když už se nedalo nahrávat z rádia, mohli jste si svoje mix-CD na počítači složit výrazně jednodušeji. Vždycky to ale vyžadovalo nějakou tu snahu a soustředění.

Dnes si svůj vlastní mix uděláte na Spotify, nebo jiné podobné službě pro sdílení hudby doslova za pár vteřin. Výhoda je, že je to všechno legální a hudbu nikomu „nekradete“, jak tomu ve skutečnosti bývalo dřív - ale trochu toho kouzla se tak nějak vypařilo, co říkáte?

Další stanice Rádia Blaník

LIVE
ČESKÝ BLANÍK
České písničky, které máte rádi
Otevřená zlomenina srdečního svalu
WANASTOWI VJECY
Otevřená zlomenina srdečního svalu - WANASTOWI VJECY
LIVE
BLANÍK OLDIES
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Heart Of Glass
BLONDIE
Heart Of Glass - BLONDIE
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.