MENU

OBYTŇÁKEM NA SEVER IX.

Lifestyle
OBYTŇÁKEM NA SEVER IX.

Petr Slíva se svým obytňákem Weinsberg pokračuje ve své cestě na sever a stále nemá pocit, že by narazil na konec světa. S prodlužujícími se dny a přibývajícím slunečním svitem se přesvědčuje, že Země je opravdu kulatá. Nyní se nachází v Laponsku, v severní části Finska, za severním polárním kruhem, který se mu konečně podařilo překročit.

Z posledního tábořiště, které bylo kousek severně nad Oulu u Baltského moře, zamířil směrem na Rovaniemi, něco jako hlavní město Laponska. Přestože je to spíše střediskové městečko než metropole, nedlouho se tam zdržel a pokračoval dál. Zajímavostí je, že i za polárním kruhem v červenci teploty mohou dosahovat až 25 stupňů, což ho příjemně překvapilo.

Na své cestě konečně spatřil soby, zvířata, která jsou v Norsku a Švédsku chována pouze původními obyvateli Laponska, Sámovými. Ve Finsku takové restrikce neexistují, a tak si sobí farmy pořizují i „neSámové“.

Navštívil také oficiální domov Santa Clause, který se nachází asi 8 km za Rovaniemi. Toto místo, ležící přímo na polárním kruhu, je povinnou zastávkou každého cestovatele. Petr si tam udělal fotku, jak překračuje slavnou rovnoběžku, a prožil pravý „disneylandský“ zážitek s možností vyfotit se se Santou, koupit si svetr se Santou nebo se projet jeho sobím spřežením. I když je to komerční atrakce, nakonec si odnesl nějaký suvenýr.

Večer ugriloval lososa a posunul se o pár kilometrů severněji. Jeho další cíl je městečko Inari, středisko zdejších Sámů, kde se nachází vyhlášené muzeum věnované tomuto národu. Petr doufá, že mu cesta přinese další zajímavé zážitky.

Jedním z největších nepříjemností jsou komáři, kterých je zde opravdu hodně. Každé zastavení znamená být okamžitě obklopený těmito hmyzími nepřáteli, takže sítě v obytňáku našly své velké uplatnění.

 

Petrovi přejeme šťastnou cestu a jeho dobrodružství bedlivě sledujeme jak v éteru, tak na webu a sociálních sítích!

Autor článku:
Ivanna Balkovska, redaktorka, zprávařka, redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti, a hlavně užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Každý ráno
CHINASKI
Každý ráno - CHINASKI
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Dvě malá křídla tu nejsou
HELENA VONDRÁČKOVÁ
Dvě malá křídla tu nejsou - HELENA VONDRÁČKOVÁ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Bohemian Rhapsody
QUEEN
Bohemian Rhapsody - QUEEN
Copyright © 2023 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.