Proč otužování propadá tolik lidí a jak začít bezpečně
Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo se rád otužuje. A pokud ne, budete to nejspíš vy sami.
Otužování si získává v posledních letech stále více a více příznivců. Není se čemu divit. Lidé cítí, že potřebují něco víc než jen rutinní pohyb nebo klasický odpočinek. Spousta z nich popisuje nával energie, který je po ponoření do chladné vody až návykový. A zmínit je třeba i jeden z nejpozitivnějších výsledných efektů: lepší odolnost vůči nemocem.
Souvislost najdeme i s tvz. „dopaminovými detoxy“. Dopaminový detox je koncept, který se zaměřuje na dočasné snížení stimulů, které vyvolávají uvolňování dopaminu v mozku. V dnešní době, kdy všude dojedete autem a sociální média jsou náš denní chleba, je dopamin laciné zboží. Proto se většina z nás následně cítí nenaplněná a prázdná. Tím, že nějakým způsobem vystoupíme ze svého komfortu, dočasně stimuly omezíme a svět se nám pak bude zdát tak nějak hezčí. A co je lepší vystoupení z komfortu než ledová lázeň?
Začít s otužováním je nejlepší pozvolna, třeba pomalým snižováním teploty ve sprše. Někdo vydrží po pár dnech půlminutu ledové vody, jiný potřebuje víc času. Základem je poslouchat vlastní tělo, nepřehánět to a zbytečně si neubližovat. Člověk se chce otužováním posílit, ne vyčerpat.
Pokud se rozhodnete pro přírodní vodu, je dobré dodržovat bezpečnostní zásady, nikdy nechodit do vody sám a vybírat si přehledné břehy bez prudkých proudů.
Nejlépe uděláte, když si otužování zařadíte do pravidelné rutiny. Výbornou motivací je parta přátel nebo rodina, kteří do toho půjdou s vámi, protože diskomfort se přece jenom zvládá mnohem lépe ve skupině. Překonejte sami sebe a uvidíte, třeba se vám to nakonec začne líbit.