Bylo za socialismu levněji? Ceny klamou, realita už méně
.webp?ts=)
Listopad 1989 nepřinesl jen změnu politického režimu, ale i zásadní obrat v ekonomice. Jak to tehdy bylo s cenami potravin? A byl život opravdu levnější?
Spousta lidí na tehdejší dobu ráda vzpomíná. Chléb za tři koruny, pivo za dvě padesát, krabička cigaret za čtrnáct. Jenže pouhé ceny v obchodech nestačí – je potřeba se dívat i na to, co si lidé mohli za výplatu opravdu dovolit. A v tom už porovnání tak jednoznačné není.
Většina potravin i zboží je dnes levnější a hlavně dostupnější než tehdy. Například na škodovku bylo potřeba našetřit 26 průměrných platů. Dnes stačí deset. Naopak některé služby zdražily – třeba lístek do MHD, svoz odpadů, mléko nebo vstupenky do kina – pokud je porovnáme vůči tehdejší a dnešní průměrné mzdě.
Dnes jsme navíc vzdělanější společnost. Ubylo lidí se základním vzděláním a přibylo těch s titulem z vysoké školy. Také čím dál víc lidí zvládá cizí jazyky. Bytů bylo v roce 1989 výrazně méně než dnes, ale pořízení bydlení je dnes pro rodiny větší zátěží – i kvůli rostoucím nárokům a většímu počtu spotřebičů. Zvyšuje se také věk, kdy se lidé žení, vdávají nebo mají první dítě.
Manželství ale dnes vydrží kratší dobu než před rokem 1989.
Zároveň se prodlužuje délka života a přibývá seniorů. A ještě jedna věc – kouříme víc cigaret a pijeme o něco více alkoholu.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK