Kde se vzaly komiksy
Asi by se malby v pravěkých jeskyních také daly považovat tak trochu za předchůdce komiksů. V tom pravém slova smyslu byl ale průkopníkem Američan Richard Outcault se svým příběhem Žluté dítě, který vyšel v nedělních novinových přílohách.
Zlatá éra komiksů ale přišla až o něco později, a to hlavně kvůli superhrdinům, jako je Superman nebo Batman, a ještě později X-Men. V roce 1963 přišel Spiderman.
Největším producentem komiksů je ale Japonsko, kde se jim říká manga. Dnes tam můžete běžně v ulicích potkat lidi převlečené za známé postavičky.
Ani nám se komiksy nevyhnuly, i když na převlečeného Jarku Metelku asi v ulicích nenarazíte. Rychlé šípy ale prvním komiksem u nás nebyly. V roce 1926 vyšel první komiks, jmenoval se Adolf a otiskli ho v dětském časopise Koule. Společnost na to tehdy nereagovala zrovna nejlépe. Raději měli Josefa Ladu a jeho příjemné obrázky, kde byla v hlavní roli zvířata. Poté přišel Ondřej Sekora a jeho Ferda Mravenec.
Nová éra začala až v 60. letech. Odstartoval ji komiksový časopis Čtyřlístek. Do popředí se dostal i Kája Saudek. Ten byl spoustu let jediným kreslířem komiksů pro dospělé. Jeho tvorba byla ale až do revoluce napůl nelegální.
V 70. letech se rozjel další fenomén, a tím byl časopis ABC. No a po roce 1989, kdy se objevilo spoustu pokusů o komiksy, často neúspěšných, přišel časopis Kometa. Ten byl jediný, který se dočkal více než deseti čísel. Pravdou ale je, že po jeho zániku svět komiksu na pár let usnul.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK