MENU

Neděle

Svět podle Samiry
Neděle

Včera neděle byla – teda nebyla, ale neděle jsou dnešním tématem. Už aby zase byla neděle, protože neděle je dnem, kdy máme dost času. I v  Bibli je psáno, že sedmý den je dnem odpočinku. Proč tedy na tom něco měnit?

Většinou se ale těšíme na celý víkend, pokud tedy nemusíme do práce. Není to ale tak dávno, kdy byly pracovní soboty.

V 60. letech minulého století se střídala vždy jedna pracovní a jedna nepracovní sobota. Vzhledem k tomu, že na Západě docházelo ke zkracování pracovní doby, zavedl se v roce 1968 pětidenní pracovní týden i u nás.

I tak ale stačilo vyhlásit, že se do práce i do školy prostě půjde, a šlo se i o víkendu. Před obdobím Vánoc klidně i v tu neděli. Naposledy se tak stalo v březnu roku 1989.

Když už je řeč o práci, tak řada firem zavedla třeba i čtyřdenní pracovní týden. O tom už jste ale určitě slyšeli. Naopak nejvíce času jsou v práci Korejci nebo Mexičani. Průměrně devět hodin každý den.

Například v Římě asi tak pět set let před naším letopočtem měli osmidenní týden označený písmeny A až H, kdy v „háčku“ se chodilo hlavně nakupovat. A třeba během Velké francouzské revoluce byli revolucionáři za to, aby týden byl desetidenní. Trvalo to dvanáct let.

O podobný převrat se mimochodem pokusili i bolševici, kdy se Stalin snažil založit nejdříve pětidenní a pak šestidenní týden. Bylo to ale hlavně proto, aby zanikly neděle a s nimi spojené náboženské zvyky.

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Červená řeka
HELENA VONDRÁČKOVÁ
Červená řeka - HELENA VONDRÁČKOVÁ
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Duhová víla
HANA ZAGOROVÁ & PETR REZEK
Duhová víla - HANA ZAGOROVÁ & PETR REZEK
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Blues o spolykaných slovech
Michal Prokop
Blues o spolykaných slovech - Michal Prokop
Copyright © 2023 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.